Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
(źródło: https://www.saferinternet.pl)
Obchodząc DBI warto sobie przypomnieć kilka dobrych rad obowiązujących podczas korzystania
z Internetu:
- bezpieczne korzystanie z Internetu warto zacząć od kwestii związanych z oprogramowaniem. Przede wszystkim pamiętajmy o instalacji aktualizacji systemu operacyjnego, unikniemy wtedy włamań do naszego systemu wykorzystujących luki w oprogramowaniu;
- aktualizować powinniśmy również zainstalowane programy użytkowe (aplikacje często same o tym przypominają odpowiednim powiadomieniem);
- pierwszym instalowanym programem po zainstalowaniu systemu operacyjnego, jeszcze przed podłączeniem urządzenia do sieci Internet powinien być program antywirusowy (kontrolujmy czy się aktualizuje!);
- zabezpieczmy dostęp do naszego profilu na urządzeniu hasłem, nawet gdy tylko my korzystamy z tego urządzenia (w przypadku braku hasła sama nazwa użytkownika wystarczy do zalogowania się na urządzeniu);
- pamiętajmy o tym, że żadna instytucja nie wymaga od nas uwierzytelnienia poprzez podanie naszego hasła dostępowego;
- uczmy bezpiecznego korzystania z usług Internetu, kontrolujmy czas spędzany przez dzieci i młodzież przy komputerze, tablecie, czy telefonie, dbajmy również o filtrowanie dostępnych na urządzeniu treści.
Zachęcam też do zerknięcia na strony internetowe, poniżej przesyłam kilka linków pod którymi uzyskamy więcej informacji o bezpieczeństwie w sieci.
Na dobry humor dla wszystkich:
-https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/owce-w-sieci.html (proszę o decyzję rodziców, które filmy dzieci mogą obejrzeć)
Coś dla najmłodszych Uczniów:
http://www.necio.pl/video/bajka-m%C3%B3j-przyjaciel-necio
Coś dla Uczniów klas 4-6:
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/321internet.html
Coś dla Uczniów klas 7-8:
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/w-sieci.html
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/dzien-z-zycia.html
Coś dla lubiących sobie pograć:
https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland
Coś „na wesoło” dla Rodziców:
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html
I mnóstwo innych pakietów edukacyjnych przygotowanych na tegoroczną edycję DBI:
https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html
Opracował: Mariusz Komenda
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...