,,DZIŚ MAMY WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ” – OBCHODY 96. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada jest Narodowym Świętem Niepodległości i symbolem wolności. Jego historia sięga 1918 roku. Po123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i ponownie pojawiła się na mapie Europy i świata.
Obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół w Chybicach zainaugurował dyrektor Dariusz Linek, który powitał gości: Kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Sportu – panią Różę Koszarską-Duda, księdza Janusza Bachurskiego, radnych gminy Pawłów w osobach: pani Józefy Kępy, pana Karola Zuby, pana Józefa Milanowskiego oraz przedstawicieli Rady Rodziców – pań: Amelii Jop i Anny Latała, a także nauczycieli, rodziców i uczniów. W swoim wystąpieniu nawiązał do czasów walki o wolność, podkreślił ważną rolę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zachęcił obecnych do świętowania 11 listopada i udekorowania domów symbolami narodowymi.
Hasłem przewodnim uroczystej akademii były słowa: ,,Dziś mamy wolną i niepodległą Polskę”. Imprezę poprzedziło ślubowanie klas pierwszych gimnazjum, które mają to szczęście, że mogą się uczyć w wolnej Ojczyźnie. W ten sposób nawiązano do czasów gdy język polski był zakazany, a zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię, jednak rodzice, nauczyciele, księża i żołnierze czuwali, by z umysłów Polaków nie wyrugowano polskości. My, współcześni Polacy winniśmy dziś w naszych sercach zrobić rachunek sumienia, czy jesteśmy godni tego święta i niepodległego państwa.
Młodzi aktorzy zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Pozwolił on widzom zrozumieć sytuację naszego narodu, który przeszedł długą i dramatyczną drogę ku wolności. Przypomniano trudne lata niewoli, począwszy od utraty niepodległości, aż do czasów współczesnych. W postacie: Polski, księdza, nauczyciela, żołnierzy, zaborców i recytatorów wcielili się uczniowie klas czwartych i klasy piątej. Rolę Józefa Piłsudskiego odegrał uczeń klasy VI b – Bartosz Lasek. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny pod kierunkiem pana Jacka Śliwy. Usłyszeliśmy pieśni i wiersze znane większości Polaków, związane z naszą historią, które skłaniały do refleksji i zachęcały do pielęgnowania polskości. Niezwykła scenografia, symbole i barwy narodowe, rekwizyty – to zasługa pani Małgorzaty Śliwczyńskiej. Natomiast o stroje zadbali rodzice. Nad przebiegiem uroczystości czuwali: polonistka Dorota Wojtan oraz historyk Marek Kalisz.
Zaprezentowany program był przede wszystkim hołdem dla tych, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę, a których mogiły rozsiane są po całym świecie. Wysiłek wszystkich został nagrodzony przez publiczność owacjami i gromkimi brawami.
Po zakończeniu uroczystej akademii dyrektor pan Dariusz Linek podziękował młodym aktorom i nauczycielom za lekcję historii i patriotyzmu, a następnie z panią kierownik Różą Koszarską -Duda, w asyście ,,żołnierzy”, udał się pod symboliczny nagrobek poświęcony Feliksowi Karnickiemu, naszemu rodakowi, który żył wśród chybickiej społeczności i zginął w 1940 roku w Charkowie. Pamięć tego i innych bohaterów walki o niepodległość uczczono zapaleniem znicza i minutą ciszy.
Po zakończonej uroczystości pani Kierownik Róża Koszarska – Duda, korzystając z pobytu w Zespole Szkół w Chybicach, w trosce o bezpieczeństwo dzieci na drodze, wręczyła przedstawicielom klas I-III i ich wychowawcom kamizelki i opaski odblaskowe. Dzieci podziękowały za elementy odblaskowe i obiecały nosić je każdego dnia.
Opracowała: Dorota Wojtan
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...