Internet światłowodowy. Póki co musimy uzbroić się w cierpliwość
Wybudowana w ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie”, regionalna sieć szerokopasmowa w naszym regionie składa się z 8 węzłów szkieletowych (Kielce, Skarżysko-Kamienna, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Staszów, Kazimierza Wielka, Jędrzejów, Włoszczowa) oraz 135 węzłów dystrybucyjnych. Węzły te są połączone kablami światłowodowymi, a sumaryczna długość całej sieci wynosi 1414 km. Cztery węzły dystrybucyjne zlokalizowane zostały w gminie Pawłów.
– W ramach realizacji projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” na terenie gminy Pawłów powstały cztery węzły dystrybucyjne w: Pawłowie (obok Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie), Bronkowicach (działka z ujęciem wody), Godowie (przy szkole podstawowej) i Szerzawach (działka z ujęciem wody). Taka lokalizacja punktów powinna zapewnić dostęp to szybkiego, szerokopasmowego Internetu dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Gmina Pawłów nie partycypowała w kosztach realizacji projektu. Nasz wkład ograniczył się do udostępnienia działek na potrzeby realizacji projektu oraz bieżącej współpracy z Inwestorem – informuje Marek Wojtas, Wójt Gminy Pawłów.
W połowie sierpnia ubiegłego roku Świętokrzyski Urząd Marszałkowski podpisał umowę z operatorem infrastrukturalnym firmą Glenbrook Investments Sp. z o. o., za pomocą którego lokalni operatorzy internetowi mogą dostarczać Internet do domów. W tym samym czasie prywatni operatorzy internetowi rozpoczęli prace nad budową sieci światłowodowych, które z czterech dostępnych punktów dystrybucyjnych mają rozprowadzić Internet do użytkowników końcowych.
– Liczyliśmy, że zaraz po uruchomieniu sieci infrastrukturalnej lokalne firmy operatorskie stworzą własne sieci doprowadzające Internet bezpośrednio do domów. Jak się jednak okazało firmy nie za bardzo kwapią się z budową sieci światłowodowych tam gdzie brak jest wsparcia unijnego na tego typu inwestycje – mówi Marek Wojtas, Wójt Gminy Pawłów. – Gmina Pawłów nie ma możliwości budowania tego typu infrastruktury. Budową lokalnej sieci światłowodowej muszą zająć się lokali operatorzy komunikacyjni.
Na terenie gminy Pawłów działają w tej chwili trzy prywatne firmy tego typu. Są to:
- INTB Sebastian Pierzchała z siedzibą przy ul. Kieleckiej 11, 26-010 Bodzentyn, tel. 41 302 80 00,
- Klinika Komputera, z siedzibą przy ul. Borkowskiego 1, 27-200 Starachowice, tel. 41 242 10 66,
- UNINET Sp z o.o. z siedzibą przy ul. Słowackiego 11, 26-110 Skarżysko-Kamienna, tel. 41 389 60 00.
Zapytaliśmy przedstawicieli powyższych firm jakie usługi oferują aktualnie mieszkańcom gminy Pawłów oraz jakie są ich plany na najbliższy okres.
INTB z Bodzentyna
Operator aktualnie oferuje możliwości korzystania z łącz światłowodowych dla mieszkańców miejscowości: Rzepin Pierwszy, Rzepin Drugi oraz Dąbrowa. Do końca roku planuje wybudowanie sieci w miejscowości Pawłów. W przyszłości zaś chce sukcesywnie realizować sieci w pozostałych miejscowościach.
Klinika Komputera ze Starachowic
Operator na daną chwilę nie świadczy usług światłowodowych na terenie naszej gminy. Ze względu na ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa nie udostępnił nam informacji co do planów w tym zakresie. – Dostarczamy Internet drogą radiową na obszarze całej Gminy Pawłów. Świadczymy usługi również w trudniejszych lokalizacjach i przy rozproszonej zabudowie. Technologia radiowa cały czas mocno się rozwija, co umożliwia nam oferowanie klientom coraz wyższych prędkości Internetu. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze nasz zasięg stale rośnie, a łącza cechuje wysoka stabilność – pisze do nas Artur Wolski, właściciel firmy.
UNINET Sp z o.o. ze Skarżyska-Kamiennej
Najbardziej tajemniczy operator. Na postawione przez nas pytania do momentu zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Na stronie internetowej operatora znaleźliśmy jednak informację, iż świadczy on usługi oparte o światłowód dla mieszkańców miejscowości: Warszówek, a w realizacji są sieci w miejscowościach: Ambrożów, Dąbrowa, Radkowice, Radkowice-Kolonia, Rzepin Drugi, Rzepin Kolonia oraz Rzepin Pierwszy.
– Zachęcam mieszkańców do kontaktowania się z wyżej wymienionymi firmami i zgłaszania swojego zainteresowania Internetem opartym o łącza światłowodowe. Im więcej takich złoszeń wpłynie, tym większa szansa na przyśpieszenie realizacji inwestycji w danej miejscowości. Póki co musimy uzbroić się w cierpliwość – dodaje Marek Wojtas, Wójt Gminy Pawłów.
Źródło: Kronika Pawłowska, marzec 2016
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...