Jak czytać nakazy podatkowe?

Od początku lutego Urząd Gminy w Pawłowie rozsyła nakazy podatkowe. Zachęcamy do zapoznania się ze wzorem takiego nakazu i wyjaśnieniem w jaki sposób go czytać.

Nakaz płatniczy – strona 1
1. W lewym górnym rogu nakazu znajduje się numer karty podatkowej np. 01/0001 – jest to numer w podatkowym systemie informatycznym Urzędu Gminy w Pawłowie. UWAGA! OD 1 stycznia 2016 roku każdy przedmiot opodatkowania otrzymał nowy numer karty.
2. Poniżej numeru karty podatkowej znajduje się kod kreskowy umożliwiający szybką zapłatę podatku w kasie Urzędu Gminy w Pawłowie (pok. 11). Wystarczy nakaz płatniczy pokazać kasjerce i określić za jakie raty chcemy uiścić płatność.
3. Z prawej strony nakazu, w jego górnej części, znajduje się adresat nakazu. Jeżeli przedmiot opodatkowania posiada współwłaścicieli również na nakazie zostaną oni wyszczególnieni. Małżonkowie posiadający wspólny przedmiot opodatkowania również dostaną odrębne nakazy. UWAGA! Każdy współwłaściciel/małżonek otrzyma swój własny nakaz, w którym wskazana jest identyczna kwota podatku. Sposób podziału zobowiązania podatkowego przez współwłaścicieli/małżonków leży w ich gestii.
4. W sekcji czwartej uzyskujemy informację jakie jest łączne zobowiązanie podatkowe na rok 2016 oraz w jaki sposób zostało ono podzielone na raty. Podane są tutaj również terminy poszczególnych rat. UWAGA! W tym roku, zgodnie z przepisami prawa, zobowiązania podatkowe w kwocie do 100 zł muszą być wpłacone w jednej racie w terminie do 15 marca 2016 roku.
5/6/7. Sekcje 5, 6 i 7 to szczegółowe wyliczenia odpowiednio podatku rolnego, leśnego oraz nieruchomości, które są składowymi łącznego zobowiązania podatkowego określonego w sekcji 4.

Nakaz płatniczy – strona 2
8. W tym polu znajdują się dane osoby podpisującej nakaz płatniczy. W przypadku niejasności możemy się zwrócić do niej o wyjaśnienie.
9. W przypadku doręczenia nakazu przez sołtysa lub gońca ta część zostanie odcięta od nakazu i po jej wypełnieniu trafi do Urzędu Gminy w Pawłowie jako potwierdzenie odbioru decyzji. Odbiorca nakazu powinien pisemnie potwierdzić jego odbiór właśnie w tej sekcji. W przypadku nakazów dostarczanych pocztą takim potwierdzeniem jest zwrotka dołączona do przesyłki pocztowej (w tej sytuacji ta część nakazu nie jest odcinana).
UWAGA! W przypadku, gdy kwota łączna podatku nie przekracza 6,10 zł (kosztu przesyłki poleconej) wówczas podatnik nie otrzymuje nakazu płatniczego.
UWAGA! W roku 2016 zmianie uległy również niektóre przeliczniki gruntów. W związku z tym informujemy, iż niektórym podatnikom zmieniła się wartość hektarów przeliczeniowych.
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...