„Jezus został wywyższony na krzyżu i na Jego imię zegnie się każde kolano”. Misterium Wielkanocne w Zespole Szkół w Chybicach
W dniu 31 marca w Zespole Szkół w Chybicach – zgodnie z coroczną tradycją – odbyło się uroczyste Misterium, wprowadzające w zadumę Wielkiego Tygodnia, upamiętniającego mękę i śmierć Jezusa- Boga wszystkich chrześcijan. Misterium rozpoczęły sceny nawiązujące do ewangelizacyjnej działalności Pawła z Tarsu. Ten zagorzały prześladowca wyznawców Jezusa doznał nawrócenia podczas drogi do Damaszku, dokąd zmierzał w celu uwięzienia osób wierzących w zmartwychwstanie Syna Bożego. Jezus stał się od tamtej chwili nieodłącznym towarzyszem życiowej drogi Pawła. W ziemskim wymiarze zakończyła się ona męczeńską śmiercią przez ścięcie mieczem w Rzymie za panowania cesarza Nerona. Motyw prześladowań chrześcijan przywołany został również poprzez postaci uczniów Jezusa- Piotra, Jakuba i Jana, którzy – trwając przy nauce Mistrza z Nazaretu – oddali życie za wierność swym przekonaniom religijnym.
Misterium eksponowało trzy najważniejsze wartości w życiu człowieka – od czasów, w których żył i nauczał Jezus – aż po współczesność. Są to: wiara, nadzieja i miłość. Te trzy filary życia chrześcijan gloryfikował w Pierwszym Liście do Koryntian Paweł z Tarsu. Jego „Hymn o miłości” został przywołany w tegorocznym Misterium w scenie dramatycznej modlitwy Jezusa w Ogrójcu. Decyzja o poświęceniu swego życia dla całej ludzkości była motywowana niewyobrażalną miłością Syna Bożego do człowieka.
Uczniowie występujący w Misterium wykazali wielkie zaangażowanie w wierne przekazanie przeżyć postaci biblijnych, w które się wcielili. Udowodnili również, że rozumieją biblijny przekaz. Właściwie interpretując tekst ewangelicznych autorów, utrwalają nie tylko swoją historyczną wiedzę o czasach ziemskiego życia Jezusa, ale też czerpią z niej pozytywne wzorce zachowań w relacjach z drugim człowiekiem.
Misterium ukazywało wybory moralne dokonywane przez osoby z otoczenia Jezusa – zdradę Judasza, zaparcie się Piotra, wydanie przez Piłata wyroku śmierci na niewinnego człowieka. Sceny te wymagały od uczniów dużej dojrzałości emocjonalnej. Dramatyzm sytuacji musieli wyrażać odpowiednimi gestami, mimiką twarzy, zmianą barwy głosu. Potrafili utożsamić się z odgrywanymi postaciami, sprawiając, że na czas trwania spektaklu widzowie mogli przenieść się do miejsc, w których upływały ostatnie godziny ziemskiego życia Jezusa. Misterium zaprezentowało nierozerwalną więź miłości matki do dziecka – w scenie cierpienia Marii idącej za swym Synem na Golgotę i przeżywającej konanie Jezusa na krzyżu. Uczniowie przywołali również problem zwątpienia i niewiary, odwołując się do zachowania Tomasza, zwanego „niewiernym”- ze względu na wątpliwości, jakie wyrażał wobec zmartwychwstania Jezusa.
Przesłanie miłości i nadziei zostało wyeksponowane w końcowej scenie Misterium, jaką było pożegnanie Jezusa z uczniami przed wniebowstąpieniem. W scenie tej powrócił ponownie motyw prześladowań, który otwierał wielkanocne przedstawienie. Pomimo tego – przesłanie Misterium było optymistyczne – opierało się na zapewnieniu Jezusa: „Na świecie ucisk mieć będziecie, ale ufajcie moim słowom. Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
W Misterium zaprezentowali się uczniowie klas drugich i pierwszych gimnazjum. Odgrywane przez nich ewangeliczne sceny nauczania, męki i śmierci Jezusa były muzycznie ilustrowane przez występ szkolnego chóru.
Filozoficzna refleksja na temat cierpienia Jezusa na krzyżu została wyrażona w wierszu „Mój Jezus” autorstwa uczennicy naszej szkoły – Weroniki Skiminy.
Dyrektor Zespołu Szkół w Chybicach – pan Dariusz Linek wyraził zadowolenie z postawy uczniów z koła teatralnego i chóru, którzy angażują się w przygotowywanie szkolnych spektakli, umiejętnie łącząc naukę z udziałem w zajęciach dodatkowych.
Wielkanocną uroczystość uświetnili swoją obecnością szanowni goście: pani Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu – mgr Róża Koszarska-Duda, która przekazała całej społeczności szkolnej serdeczne życzenia świąteczne, proboszcz parafii w Chybicach – ksiądz Janusz Bachurski oraz rodzice i dziadkowie uczniów.
Atmosferę wielkanocnego spotkania kształtowała zaduma nad sensem słów świętego Pawła: „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: największa z nich jednak jest miłość”, przywołanych w czasie występu uczniów.
Misterium zostało przygotowane przez nauczycieli: Dorotę Maciąg, Małgorzatę Śliwczyńską, Jacka Śliwę i Dorotę Sieniek.
Opracowała: Dorota Maciąg
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...