„Każdego ucznia łączymy ze sztuką…”
Telewizja Polska realizuje nowatorski, misyjny projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność z małych miejscowości. Zaproponowany repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale tez adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej.
Uczniowie Zespołu Szkół w Rzepinie pod opieką pani Edyty Truchlewskiej zostali zaproszeni do udziału w kolejnej edycji projektu. W styczniu 70 uczniów z klas drugich i trzecich gimnazjum obejrzało spektakl „Momo” Michaela Ende z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Jest to opowieść dotykająca jednego z najważniejszych problemów współczesności-braku czasu. Personifikacją pożeraczy czasu są Szarzy Panowie, przebiegli złodzieje, którzy bezlitośnie odkupują godziny. Walkę z nimi podejmuje bezdomna dziewczynka- Momo.
W lutym 110 uczniów z klas pierwszych, drugich i zerówek obejrzeli kolejne przedstawienie – „Szpak Fryderyk” z Białostockiego Teatru Lalek. Jest to zabawna historia o szpakach i sympatycznych gryzoniach ucząca, że nie należy niczego ani nikogo oceniać po pozorach.
W następnym spektaklu pt.„Pułapka na myszy” angielskiej królowej kryminału Agaty Christie w brawurowej inscenizacji Olgi Lipińskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie uczestniczyło 78 uczniów z klas trzecich i drugich gimnazjum. Do niewielkiego pensjonatu pod Londynem przyjeżdżają pierwsi goście. Nie wiedzą jeszcze, że poprzedniego dnia w mieście popełniono zbrodnię. Morderca zapowiedział kolejne ofiary, a jego trop prowadzi wprost do pensjonatu, który właśnie został odcięty od świata przez zamieć śnieżną.
W kwietniu, maju i czerwcu przewidziano po dwie premiery w ramach ITV dla szkół. Najbliższa to „Historia całkiem zwyczajna” Olsztyńskiego Teatru Lalek.
Podczas transmisji dzieci i młodzież mają okazję nie tylko uczestniczyć na żywo w spektaklu odgrywanym w tym samym czasie na deskach teatru, ale również czuć więź z żywą widownią teatralną i współuczestniczyć w spektaklu. Dla większości uczniów możliwość obejrzenia sztuki teatralnej jest niezwykłym wydarzeniem. Transmisje wpisują się w działalność edukacji kulturalnej wśród dzieci i młodzieży oraz stawiają ciekawe i wartościowe uzupełnienia zajęć szkolnych.
Opracowanie: Edyta Truchlewska
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...