Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Pawłów
Gmina Pawłów w związku z planowanym procesem rewitalizacji przystąpiła do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Pawłów zgodnego z Wytycznymi w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020 z dnia 3 lipca 2015 r. zatwierdzonymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Program będzie stanowił podstawę do podjęcia kompleksowych działań rewitalizacyjnych na zdegradowanym obszarze gminy. Ponadto umożliwi pozyskanie dofinasowania zaplanowanych przedsięwzięć ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
Rewitalizacja to kompleksowy proces, mający za zadanie wyprowadzenie obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego poprzez działania całościowe powiązane wzajemne koncentrujące negatywne zjawiska (społeczne, gospodarcze, środowiskowe, przestrzenno-funkcjonalne i techniczne) przy aktywnym udziale i współpracy z lokalną społecznością.
W celu stworzenia kompleksowego i społecznie akceptowalnego programu rewitalizacji, opowiadającego na wyzwania współczesności i potrzeby mieszkańców zaplanowano 10 form partycypacji i aktywizacji zmierzających do włączenie interesariuszy w przygotowanie Programu.
Przygotowanie Programu Rewitalizacji będzie składało się z 4 etapów: diagnozowania, programowania, wdrażania, monitorowania.
Wójt oraz Radni Gminy pragną, aby Program Rewitalizacji, w sposób komplementarny odpowiadał potrzebom mieszkańcom w związku z tym przewidziano partycypację społeczną na każdym z etapów.
Pierwszym etapem prac nad Programem Rewitalizacji jest całościowa diagnoza Gminy Pawłów umożliwiająca wyznaczenie obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji, charakteryzujących się największą kumulacją problemów i lokalnych potencjałów.
Na etapie diagnozowania przewidziano następujące działania partycypacyjne jak: zbieranie uwag w postaci papierowej, zbieranie uwag w postaci elektronicznej za pomocą poczty elektronicznej zbieranie uwag w postaci elektronicznej za pomocą skryptu, warsztaty, spotkania, ankiety, spacery studyjne. Narzędzia te pomogą w zdiagnozowaniu sytuacji kryzysowej i zaangażują interesariuszy w tworzenie Programu od początku.
W związku z powyższym, zwracamy się do Państwa z prośbą o aktywne wzięcie udziału w procesie diagnostycznym gminy.
Mamy nadzieję, że jako aktywni mieszkańcy, przedsiębiorcy i osoby związane z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami publicznymi, wniesiecie Państwo wiele uwag i propozycji, które przyczynią się do zdiagnozowania kluczowych problemów gminy niezbędnych do rozwiązania w procesie rewitalizacji.
Jednocześnie zapraszamy Państwa na warsztaty dla przedstawicieli sektora publicznego, społecznego i gospodarczego, które umożliwią poznanie oczekiwań i potrzeb interesariuszy rewitalizacji oraz dokładną diagnozę gminy w celu wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.
Szczegółowe informacje dotyczące ww. spotkań zostaną podane w późniejszym terminie.
Ruszyła część diagnostyczna rewitalizacji, w której znajdują się konstelacje społeczne. Oznacza to, że głos będą mieli mieszkańcy.
Od piątku 26.08.2016 każdy mieszkaniec gminy Pawłów może wypowiedzieć się na temat planowanych zmian związanych z rewitalizacją zbieranie uwag będzie możliwe przez Internet za pomocą poczty elektronicznej: konsultacje.pawlow@eprd.pl. Powyższy adres mailowy będzie dostępny przez cały okres prowadzenia konsultacji.
Od poniedziałku 29 sierpnia możliwe będzie już składanie uwag w formie papierowej. Formularze i ankiety będą umieszczone we wszystkich łatwo dostępnych punktach zlokalizowanych na terenie całej gminy. Do wypełnienia będzie krótki formularz na którym mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje pomysły i koncepcje na działania rewitalizacyjne na terenie gminy oraz wskazać miejsca, zjawiska, które powinny zostać ujęte przygotowywanym dokumencie.
Spotkanie w ramach konsultacji społecznych z mieszkańcami i pracodawcami odbędzie się 8 września 2016 roku po spotkaniu z WFOŚ w godzinach przedpołudniowych – 10.00-12.00,
Konsultacje społeczne będą prowadzone również drogą elektroniczną. Pod adresem http://www.pawlow.rewitalizacja.eprd.pl/ znajduje się do wypełnienia ankieta i skrypt, które będą aktywne do dnia 20 września 2016 r.
Składanie uwag do programu rewitalizacji w wersji papierowej możliwe będzie w niżej wymienionych miejscach:
- Urząd Gminy w Pawłowie
- Zespół Szkół w Chybicach
- Zespół Szkół w Rzepinie
- Zespół Szkół w Szerzawach
Pobierz:
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...