Mija kadencja 2010-2014

Rozmowa z Ignacym Gieradą, Wójtem Gminy Pawłów.
Panie wójcie, upływa kolejna piąta już kadencja na stanowisku wójta gminy. Jak pan może podsumować okres dwudziestu lat pracy w samorządzie?
Funkcję wójta gminy objąłem w 1994r i sprawowałem nieprzerwanie przez ponad dwadzieścia lat. Przez cały ten okres starałem się służyć wszystkim mieszkańcom. Wiele osób z pośród tu obecnych, szczególnie osób młodych nie pamięta realiów życia z początku lat 90 ubiegłego wieku. Nie istniały wodociągi, drogi, gazociągi ani kanalizacja sanitarna.
Przez ostatnie dwadzieścia lat nasza gmina zmieniła się nie do poznania. Wykonano sieci wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe. Wybudowano setki kilometrów dróg i chodników. Odnowiono bazę lokalową szkół i obiektów użyteczności publicznej. Wykonano obiekty sportowe, boiska, place zabaw.
W tak krótkim podziękowaniu nie jestem w stanie wymienić wszystkich inwestycji, które zostały zrealizowane, mogę jedynie powiedzieć że obecnie nasza gmina według niezależnych rankingów należy do najlepiej rozwiniętych gmin w województwie. Na przestrzeni tych ostatnich lat dokonaliśmy ogromnego skoku cywilizacyjnego. Ta wielka zmiana była możliwa dzięki współpracy ze wszystkimi osobami i środowiskami, którym na sercu leżało dobro gminy.
W powszechnej opinii gmina Pawłów należy do najszybciej rozwijających się gmin w województwie. Jak udało się tego dokonać?
Dzięki pracy i zaangażowaniu. Inwestycje zawsze były dla mnie priorytetem. Chcę jednak zaznaczyć że sukces gminy nie może być traktowany wyłącznie jako moje osobiste osiągnięcie. Uważam, że sukces był możliwy tylko dzięki właściwej współpracy ze wszystkimi środowiskami: radnymi, sołtysami itd. Bardzo ważna jest także rola urzędu gminy. W urzędzie pracują osoby kompetentne i wykształcone, które bardzo przyczyniły się do rozwoju gminy. Dziękuje kierownikom referatów Panu Jerzemu Kaczorowi, Mirosławowi Sepioło, pani skrabnik Halinie Pocheć, kierownikom gminnych jednostek w tym panu Czesławowi Wojteczkowi, Róży Koszarskiej- Duda, dyrektorom szkół. Dziękuje także wszystkim, którzy współpracowali ze mną w poprzednich latach a obecnie są już na emeryturze. Ze względu na szczupłość miejsca nie mogę podziękować wszystkim z imienia i nazwiska jednak chcę powiedzieć że doceniam prace wszystkich swoich współpracowników w ostatnich 20 latach.
Szczególnie gorąco pragnę podziękować sekretarzowi gminy panu Markowi Wojtasowi, który rozpoczął prace w urzędzie razem ze mną w 1994r. Przez cały ten okres służył mi radą i pomocą. Dzięki jego zaangażowaniu i ciężkiej pracy sprawy gminy szły we właściwym kierunku. Marek Wojtas był jednym z inicjatorów budowy kanalizacji sanitarnej, wodociągowania i rozbudowy bazy szkół oraz wielu innych projektów. Dał się także poznać jako osoba otwarta dla innych ludzi i chcąca służyć im pomocą. Mogę kategorycznie stwierdzić, że gdyby nie moja współpraca z Markiem Wojtasem nie udałoby się osiągnąć dla gminy tak wiele.
W jakim stanie znajdują się obecnie finanse gminy?
W stosunkowo dobrym. Zadłużenie zaciągnięte na realizacje inwestycji jest stopniowo spłacane. Wskaźnik zadłużenia jeszcze na koniec 2014r. osiągnie ok. 41% dochodów własnych. Dopuszczalny poziom to 60%. Wszystkie zobowiązania spłacane są terminowo. Chce jeszcze raz podkreślić, że kredyty były zaciągane wyłącznie jako pokrycie wkładu gminy przy realizacji inwestycji unijnych. Bez zaciągniętych kredytów po prostu nie dałoby się wybudować kanalizacji, dróg, chodników i szkół. Gmina nigdy nie zaciągała kredytów na bieżącą konsumpcję a według niezależnych rankingów koszty utrzymania administracji samorządowej są u nas najniższe w województwie i jedne z niższych w kraju.
Trzeba pamiętać, że gmina zaciąga kredyty na warunkach znacznie korzystniejszych niż dla osób fizycznych. Są to kredyty z dopłatami z budżetu Unii, częściowo umarzalne i o oprocentowaniu wynoszącym tylko 2-4%. Obecnie nie ma żadnego zagrożenia dla regularnych spłat kredytów.
Jakie ma pan plany na przyszłość?
Już po wyborach w 2010 roku zadeklarowałem, że nie będę się ponownie ubiegał o stanowisko wójta gminy Pawłów. Sprawowałem tę funkcję przez ponad 20 lat. Zawsze starałem się pracować dla dobra społeczności lokalnej i obywatele gminy w każdych kolejnych wyborach doceniali moja pracę.
Nie kandyduję na wójta, ale nie zamierzam całkowicie wycofać się z polityki. Będę kandydował na radnego gminy z miejscowości Pawłów.
Co by pan chciał powiedzieć mieszkańcom gminy przed nadchodzącymi wyborami?
W pierwszej kolejności chcę zachęcić wszystkich do udziału w głosowaniu. Wybory z 16 listopada są dla nas wszystkich niezmiernie ważne. W dniu wyborów naprawdę możemy mieć wpływ na przyszłość naszą i naszych dzieci.
Nie chcę wskazywać konkretnego kandydata, choć moje zdanie każdy pewnie zna. Uważam że powinniśmy wybrać człowieka, który da gwarancje, że gmina Pawłów będzie się dalej rozwijać. Bardzo ważne jest doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Jeżeli ktoś myśli, że dobrym wójtem może być każdy, nawet człowiek bez żadnego doświadczenia i wykształcenia to jest w błędzie. Przy takim skomplikowaniu prawa, procesów inwestycyjnych, ciągle zmieniających się przepisach urząd wójta musi sprawować osoba kompetentna.
Przez lata 2014-2020 Polska będzie jeszcze otrzymywać fundusze unijne. Co będzie dalej nie wiadomo. Musimy dokonać właściwego wyboru by gmina mogła skorzystać z dofinansowania. Nie możemy zmarnować najbliższych lat bo takie możliwości już prawdopodobnie nie powtórzą się nigdy.
Dziękuję panu za rozmowę.
Dziękuję bardzo.
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...