MŁODZI GŁOSUJĄ
Wybory na Prezydenta RP w 2015 roku zbliżają się w błyskawicznym tempie. Widoczne jest w związku z tym ożywienie, nie tylko w naszym środowisku, ale także i wśród młodzieży. Sukcesem zakończyła się więc akcja przeprowadzona w naszej szkole, w ramach projektu zaproponowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej – „Młodzi głosują”. Udział w tym projekcie polegał na zorganizowaniu wyborów prezydenckich wśród młodzieży gimnazjalnej 30 kwietnia br.. Wybory te poprzedziły lekcje, przeprowadzone w naszej szkole dla klas I – II gimnazjum o prezydencie i debata na temat roli jaką pełni prezydent w naszym kraju, powiązana z akcją profrekwencyjną.
Debata okazała się wydarzeniem, które bardzo zainteresowało uczniów, gdyż do tej pory nie było jeszcze dyskusji na taką skalę, dla całej społeczności szkolnej. Dyskusja ta została przygotowana i przeprowadzona przez Dominikę Koniarz, Natalię Pocheć i Damiana Janikowskiego. Natomiast jako dyskutanci wzięli w niej udział: Maciej Hamera, Jakub Lipa i Krystian Stańczak, jako zwolennicy tezy, że władza prezydenta w Polsce jest słaba oraz Dawid Kowalski, Piotr Piątek i Kamil Zieliński, broniący twierdzenia, że prezydent ma silną pozycję w kraju. Sama dyskusja odznaczała się dużym zaangażowaniem ze strony uczniów. Nie brakowało tu momentów, nacechowanych zaciętością w czasie wypowiedzi dyskutujących, nie brakowało też chwil, zabarwionych żartem i humorem. Młodzież, odgrywająca rolę widzów też zaangażowała się w dyskusję, zabierając głos w czasie jej trwania i zadając pytania debatującym kolegom. Na koniec prowadzący, w ramach akcji pro- frekwencyjnej, rozdali wszystkim uczestnikom ulotki, zachęcające do wzięcia udziału w wyborach na prezydenta 10 maja.
Organizacją wyborów – zarazem pełniąc rolę komisji wyborczej – zajęli się Dominika Koniarz (przewodnicząca), Bartosz Sobieraj (zastępca), Natalia Pocheć, Damian Janikowski, Eliza Kwiecień i Joanna Sobczak. Przygotowali oni lokal wyborczy na świetlicy szkolnej, urnę, karty do głosowania, rozwiesili plakaty profrekwencyjne i w pełnej gali zasiedli za stołem przeznaczonym dla komisji, oczekując na wyborców. Głosowanie odbywało się na przerwach, a ilość osób chętnych, zainteresowanych oddaniem głosu na wybranego kandydata, przerosła wszelkie oczekiwania: na 119 osób uprawnionych do głosowania, swoje głosy oddało 88 uczniów (frekwencja 73,9%). Tak duża frekwencja, może być źródłem ogromnej satysfakcji, ponieważ w przyszłości młodzież ta może stać się członkami społeczeństwa obywatelskiego. Podobnie prowadzący projektzdobyli nowe doświadczenia, zapoznając się ze specyfiką organizowania debat i pracą komisji wyborczej.
Wyniki wyborów, w formie ksera protokołu zostały zamieszczone w miejscu odbywania wyborów. Oficjalnie, w skali całego kraju, zostaną one ogłoszone przez CEO po 10 maja.
Nad całością projektu czuwał i pomagał uczniom w jego realizacji pan Grzegorz Latała.
Opracował: Grzegorz Latała
Fotogaleria:
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...