Najmłodsi na szlaku historii
18 października uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Rzepinie pod opieką wychowawczyń: M. Kisiel, E. Łucków, B. Zbrożyny-Fałek i E. Wyżykowskiej wybrali się na wycieczkę do Skarżyska-Kam. i Wąchocka. Okazuje się, że nawet najbliższa okolica obfituje w miejsca ciekawe i fascynujące.
Pierwszym etapem wycieczki było Muzeum „Orła Białego” w Skarżysku. Szczególnie chłopcy z wielkim zainteresowaniem oglądali jedną z największych w kraju kolekcji ciężkiego sprzętu bojowego, zarówno z okresu II wojny światowej, jak i powojennego wyposażenia wojskowego: działa artyleryjskie, armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze, wyrzutnie rakietowe, czołgi, wozy pancerne i samoloty wojskowe różnego przeznaczenia. Największą atrakcją był niewątpliwie samolot transportowy Ił-14, do którego nie tylko można wejść, ale również zasiąść za jego sterami, z czego wszyscy skwapliwie skorzystali. Duże wrażenie zrobił także kuter torpedowy ORP „Odważny” oraz potężne wyrzutnie rakietowe. Ważnym elementem zbiorów są prezentowane w salach muzealnych eksponaty i dokumenty związane z działalnością oddziałów partyzanckich z terenu Gór Świętokrzyskich, dzięki którym dzieci mogły zapoznać się z działalnością majora „Ponurego” – patrona naszej szkoły.
Kolejny punkt wycieczki związany był z transportem kolejowym. W Zakładzie Linii Kolejowych PKP dzieci obejrzały prezentację i filmy animowane dotyczące bardzo ważnej kwestii bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i w czasie korzystania z tego rodzaju transportu. Na zakończenie wszyscy otrzymali drobne upominki: książeczki, kredki, smycze i opaski odblaskowe oraz cukierki. Potem zwiedziliśmy Dworzec Kolejowy w Skarżysku oraz Kolejową Izbę Tradycji, w której dzieci miały m.in. możliwość zobaczenia dawnego wyposażenia stacji kolejowej i kas biletowych oraz zrobienia sobie zdjęć w kolejarskich czapkach. Duże zainteresowanie wzbudziła również stojąca na bocznym torze lokomotywa parowa. Jednak najważniejszym punktem wycieczki, na który wszyscy czekali z niecierpliwością, był przejazd pociągiem do Wąchocka. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza w życiu tego rodzaju podróż, nic więc dziwnego, że wzbudziła wielkie emocje.
W Wąchocku, po spacerze Aleją Humoru i odwiedzinami u najsłynniejszego w Polsce sołtysa, przyszedł czas na zabawę na bogato wyposażonym placu zabaw nad Zalewem.
Na zakończenie wycieczki uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem i w Krypcie Majora „Ponurego” w wąchockim Klasztorze.
Październikowa wycieczka miała nie tylko walory turystyczne i poznawcze, ale również była ważnym elementem przybliżania dzieciom historii naszego regionu oraz postaci patrona szkoły mjr. Jana Piwnika „Ponurego”.
Pełna foto-relacja na stronie szkoły: http://zsrzepin.edupage.org/
Opracowała: E. Łucków
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...