Odpady problemowe
Poważnym problem dla mieszkańców gminy Pawłów są tzw. odpady problemowe. Czym są? Dlaczego są tak niebezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego? Jak właściwie nimi gospodarować? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.
W strumieniu odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych znajdują się pewne frakcje odpadów, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz dla środowiska naturalnego. Są to odpady niebezpieczne zwane również odpadami problemowymi, które ze względu na swoje pochodzenie, inne właściwości, gabaryty i skład chemiczny bezwzględnie nie mogą trafiać do zwykłych pojemników na odpady komunalne. Informuje o tym umieszczony na nich charakterystyczny przekreślony znak kubła.
Do odpadów problemowych zaliczamy następujące rodzaje odpadów powstające w gospodarstwach domowych:
- farby, lakiery, kleje, lepiszcze, żywice i opakowania po nich,
- rozpuszczalniki, kwasy, alkalia i opakowania po nich,
- odczynniki fotograficzne i chemiczne i opakowania po nich,
- lekarstwa,
- pestycydy, herbicydy, insektycydy itp. oraz opakowania po nich,
- baterie jednorazowe, w tym alkaliczne,
- akumulatory samochodowe, zużyte oleje i smary,
- lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć np. termometry,
- aerozole,
- odpady wielkogabarytowe,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Miejsca zagospodarowania poszczególnych odpadów na terenie gminy Pawłów:
NIEZUŻYTE I PRZETERMINOWANE LEKI
Dlaczego nie można ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci?
Zużyte i przeterminowane leki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, ale również dla środowiska naturalnego. Obowiązuje bezwzględny zakaz wyrzucania ich do pojemników na odpady zmieszane lub segregowane. Najprostszym sposobem jest oddanie ich do aptek.
Co zrobić z odpadem?
Wrzucamy do specjalnych pojemników ulokowanych w aptekach na terenie gminy Pawłów:
- Apteka, Pawłów 57, 27-225 Pawłów
- Punkt Apteczny, Chybice 42, 27-225 Pawłów
- Punkt Apteczny, Brzezie 28, 27-225 Pawłów
ZUŻYTE BATERIE
Dlaczego nie można ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci?
Zawierają metale ciężkie, takie jak: ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć, które wpływają szkodliwie na ludzki organizm, dodatkowo rtęć ma działanie rakotwórcze. Gdy zostaną wprowadzone do środowiska powodują zakłócenia procesów samooczyszczania w wodach i glebie.
Co zrobić z odpadem?
Wrzucamy do specjalnych pojemników ulokowanych w Urzędzie Gminy, Ośrodkach Zdrowia, Szkołach Podstawowych na terenie gminy Pawłów.
ODZIEŻ
Dlaczego nie można ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci?
Zużyta i niepotrzebna odzież i tekstylia nie powinny trafiać na składowiska, ale powinny być poddawane recyklingowi.
Co zrobić z odpadem?
Niepotrzebną odzież można bezpłatnie oddać do specjalnych zielonych pojemników ustawionych w miejscowościach gminy Pawłów: Ambrożów, Stary Bostów, Radkowice, Brzezie, Chybice, Dąbrowa, Kałków, Grabków, Jadowniki, Pawłów, Pokrzywnica, Rzepin Drugi, Szerzawy, Tarczek.
URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE I ELEKTRONICZNE
Dlaczego nie można ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci?
Są to odpady złożone z wielu materiałów, zawierających niebezpieczne substancje, szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia ludzi np. freon w lodówkach, rtęć w kineskopach, czy ołów w połączeniach lutowanych.
Co zrobić z odpadem?
Wystawić przed posesję, który następnie zostanie odebrany w ramach organizowanych przez gminę zbiórek tego rodzaju odpadów tzw. wystawek chodnikowych. Każdy konsument ma prawo oddać zużyty sprzęt przy zakupie nowego towaru tego samego rodzaju, w stosunku jeden do jednego.
ODPADY WIELKOGABARYTOWE
Dlaczego nie można ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci?
Odpady złożone z wielu materiałów, o dużych rozmiarach, niemieszczące się w zwykłym koszu na śmieci. Zawierają wiele surowców wtórnych, trudnych do rozdzielenia i posegregowania przez zwykłego użytkownika.
Co zrobić z odpadem?
Wystawić przed posesję, który następnie zostanie odebrany w ramach organizowanych przez gminę zbiórek tego rodzaju odpadów tzw. wystawek chodnikowych.
ZUŻYTE OPONY
Dlaczego nie można ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci?
Zużyte opony stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Mieszanki gumowe stosowane do produkcji opon zawierają złożone z długich łańcuchów polimery, które ulegają biodegradacji w okresie do 100 lat.
Co zrobić z odpadem?
Wystawić przed posesję, który następnie zostanie odebrany w ramach organizowanych przez gminę zbiórek tego rodzaju odpadów tzw. wystawek chodnikowych
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...