pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili
  • Komunikat w sprawie stanu realizacji ustawy o dodatku węglowym Na dzień 11 października 2022 roku do Wójta Gminy Pawłów wpłynęło 3 842 wnioski, z czego do 31 sierpnia 2022 r. – 2 976 wniosków....
  • Zakup preferencyjny węgla. Wstępne zapotrzebowanie W związku z trwającymi w Parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej pracami nad ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, która ma określać ramy współpracy rządu z samorządami w celu rozdysponowania......
  • Zmiana godzin funkcjonowania oświetlenia ulicznego W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej informujemy, iż w najbliższym czasie zmienią się godziny funkcjonowania oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Pawłów. W godzinach rannych oświetlenie świecić będzie od godziny......
  • Dodatek grzewczy dla gospodarstw domowych W dniu 19 września 2022 roku opublikowana została ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, która weszła w życie dzień po jej......
  • Patriotyczne popołudnie w kałkowsko-godowskim Sanktuarium Niedzielne popołudnie 28 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie upłynęło pod znakiem patriotyzmu za sprawą dwóch arcyciekawych wydarzeń – Pikniku Wojskowego oraz koncertu „Świętokrzyska droga......

Partnerski projekt „Śladami kultury benedyktyńskiej” uzyskał dofinansowanie!

Partnerski projekt „Śladami kultury benedyktyńskiej” uzyskał dofinansowanie!
07 grudnia
14:06 2017

Partnerski projekt „Śladami kultury benedyktyńskiej” przygotowany przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich wraz z Partnerami – gminami członkowskimi: Bieliny, Bodzentyn, Łagów i Pawłów uzyskał dofinansowanie w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, działanie 4.4 Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego (OSI Obszar Gór Świętokrzyskich). Całkowita wartość projektu wynosi ponad 20 mln zł, a wysokość pozyskanego dofinansowania wynosi ponad 15,6 mln zł.

Projekt realizowany będzie na terenie wskazanych powyżej 4 gmin, choć pośrednio wpływa również na obszar gminy Nowa Słupia.

Linki:

Najważniejsze działania projektowe:

REWITALIZACJA WZGÓRZA ZAMKOWEGO Z RUINAMI PAŁACU BISKUPÓW KRAKOWSKICH

Miejsce to jest kluczowym punktem na szlaku. Tu skupia się zasadnicza cześć działań projektowych. Rewitalizacja obiektu zakłada powstanie części wystawienniczej i edukacyjnej, z zapleczem administracyjno-socjalnym o pow. około 500-600 m2.

Kanwą prezentacji będą stanowiska z wirtualną rzeczywistością, rozwiązania multimedialne, rozwiązania systemów rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, między innymi dzięki:

  • wirtualnej podróży w przeszłość do momentu, w którym król Władysław Jagiełło przy okazji pielgrzymki na Święty Krzyż w drodze na koncentrację armii przed bitwą pod Grunwaldem przyjął w zamku w Bodzentynie posłów książąt pomorskich.
  • Wirtualnej podróży balonem w przeszłość
  • Prezentacji niedostępnych i najbardziej tajemniczych miejsc w regionie w ramach aplikacji 360 stopni w rzeczywistości wirtualnej.

STWORZENIE GALERII PRODUKTÓW LOKALNYCH W ŁAGOWIE opartej o:

  • Realizację ścieżki terenowej łączącej budynek Galerii Produktów Lokalnych z zapleczem wystawienniczo – edukacyjnym Galerii prezentującej stanowiska średniowiecznych rzemiosł związanych z pozyskiwaniem i obróbką kamienia
  • Kulinarną aplikację multimedialną prezentującą tradycyjne potrawy regionalne
  • ekspozycję placu budowy średniowiecznego zamku wykonaną w technologii wirtualnej rzeczywistości

STWORZENIE W PAWŁOWIE I STARYM BOSTOWIE REGIONALNEGO OŚRODKA DOKUMENTACJI HISTORII

To tutaj zostanie stworzone miejsce, gdzie będą mogły być gromadzone pamiątki rodzinne ludzi związanych w regionem świętokrzyskim, stare zdjęcia, wspomnienia, pamiętniki, muzyka oraz, co bardzo ważne, historia mówiona.

ROZBUDOWA OSADY ŚREDNIOWIECZNEJ W HUCIE SZKLANEJ o kolejne stanowiska rzemieślnicze związane z obszarem Gór Świętokrzyskich epoki średniowiecza, między innymi leśnej huty szkła, czy też zagrody łaziebnika, powroźnika i mincarza. Osada zostanie również dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok powstanie również ogród sensoryczny – ogród zmysłów, miejsce wyciszenia, modlitwy, skupienia, ale także miejsce, gdzie przyroda będzie mogła oddziaływać na wszystkie zmysły.

Przedsięwzięcie skupia samorządy wokół tematu wpływu lokacji opactwa Benedyktynów na Świętym Krzyżu, które na zawsze zmieniło wizerunek i ukształtowało kierunek rozwoju tego miejsca i okolicznych Gmin. Święty Krzyż jako duchowa stolica regionu, gdzie przed wiekami po przyjęciu przez Polskę chrztu, dzięki lokacji na Łysej Górze zakonu benedyktyńskiego i sprowadzeniu do jego murów Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, dał początek życiu religijnemu, ale również kulturowemu, społecznemu i gospodarczemu całego Regionu Świętokrzyskiego. Święty Krzyż i działalność oraz praca benedyktynów z miejscową ludnością ukształtowała przez wieki tożsamość tego obszaru i wpłynęła na jej obecny kształt. Wokół tego dziedzictwa zostaną stworzone spójne nowoczesne elementy łączące historię ze współczesnością.

Na szlaku każdy znajdzie coś dla siebie. Nowoczesną technologię i wirtualną oraz rozszerzoną rzeczywistość, intrygujące gry i multimedia, informacje historyczne, ciekawostki przyrodnicze. Wędrówka po szlaku będzie stanowiła wspólną ciekawą rozgrywkę wpieraną grą na urządzenia mobilne zawierającą elementy grywalizacji oraz elementy rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki temu ciekawe będą nie tylko obiekty i lokacje w miejscowościach na szlaku. Interesujący będzie sam szlak, jego odkrywanie, wędrówka po nim: samodzielnie, rodzinnie, w grupie. W każdym wieku, o każdej porze roku i każdej porze dnia. Szlak będzie integralną całością, a jego elementy będą dopełniać się. W każdej lokalizacji znajdzie się ziarno kultury benedyktyńskiej owiane danymi historycznymi, podaniem i legendą.

Przetłumacz stronę

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...

Szanowny Panie Wójcie , dwa pytania związane z gospodarką wodną w naszej gminie : 1)...

Witam serdecznie. Umowa na budowę sali gimnastycznej w Jadownikach już została podpisana. Zadanie w ramach...

Logowanie