pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili
  • Komunikat w sprawie stanu realizacji ustawy o dodatku węglowym Na dzień 11 października 2022 roku do Wójta Gminy Pawłów wpłynęło 3 842 wnioski, z czego do 31 sierpnia 2022 r. – 2 976 wniosków....
  • Zakup preferencyjny węgla. Wstępne zapotrzebowanie W związku z trwającymi w Parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej pracami nad ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, która ma określać ramy współpracy rządu z samorządami w celu rozdysponowania......
  • Zmiana godzin funkcjonowania oświetlenia ulicznego W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej informujemy, iż w najbliższym czasie zmienią się godziny funkcjonowania oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Pawłów. W godzinach rannych oświetlenie świecić będzie od godziny......
  • Dodatek grzewczy dla gospodarstw domowych W dniu 19 września 2022 roku opublikowana została ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, która weszła w życie dzień po jej......
  • Patriotyczne popołudnie w kałkowsko-godowskim Sanktuarium Niedzielne popołudnie 28 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie upłynęło pod znakiem patriotyzmu za sprawą dwóch arcyciekawych wydarzeń – Pikniku Wojskowego oraz koncertu „Świętokrzyska droga......

Patriotyczne popołudnie w kałkowsko-godowskim Sanktuarium

Patriotyczne popołudnie w kałkowsko-godowskim Sanktuarium
02 września
07:51 2022

Niedzielne popołudnie 28 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie upłynęło pod znakiem patriotyzmu za sprawą dwóch arcyciekawych wydarzeń – Pikniku Wojskowego oraz koncertu „Świętokrzyska droga ku wolności”.

PIKNIK WOJSKOWY

Piknik Wojskowy rozpoczął się w samo południe Mszą św., a kałkowsko-godowskie błonia wypełniły się po brzegi sprzętem wojskowym, wojskowymi stoiskami informacyjnymi oraz namiotami pod którymi można było spróbować lokalnego świętokrzyskiego jadła przygotowanego przez koła gospodyń z terenu gminy Pawłów. Swoje stoiska i swój sprzęt prezentowali m.in. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach CWCR oraz 3 Batalion Radiotechniczny z Sandomierza.

Uroczystego otwarcia Pikniku dokonali główni jego organizatorzy: Agata Wojtyszek – Poseł na Sejm RP, płk. Jarosław Molisakszef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, ks. kanonik Zbiegniew Stanios – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, Marek Wojtas – Wójt Gminy Pawłów oraz Maciej Bidziński – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej, Agata Wojtyszek – Poseł na Sejm RP, Marek Solarczyk – biskup radomski oraz Marek Wojtas – Wójt Gminy Pawłów.

Czas odwiedzającym liczne stoiska militarne umilały występy artystyczne, które rozpoczęła Orkiestra Wojskowa z Dęblina. Następnie na scenie pojawili się m.in.: Zespół Wokalno-Estradowy „Nuta”, Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”, Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski”, Zespół Pieśni i Tańca „Duża Okrasa”, Zespół Śpiewaczy „Kałkowianki”, Zespół „Teatr Muzyczny nad Kamienną”, Chór „Et Gloria Mater”, Zespół Wokalno-Estradowy „Juchy Świętokrzyskie” i OSP Kałków. Pokaz musztry paradnej dali uczniowie Szkoły Mundurowej ZDZ.

Wsparcia finansowego na organizację Pikniku Wojskowego udzieli: Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Zakład MESKO ze Skarżyska-Kamiennej.

KONCERT „ŚWIĘTOKRZYSKA DROGA KU WOLNOŚCI”

„Świętokrzyska droga ku wolności” to z kolei koncert upamiętniający męczeńską ofiarę Polaków na drodze ku odzyskaniu niepodległości i zachowaniu jej do lat współczesnych. Koncert odbył się dzięki funduszom pozyskanym ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa” przez organizatorów wydarzenia: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus, Stowarzyszenie „Przyjacielska Dłoń” oraz Parafia p.w. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie.

Koncert rozpoczął występ Zespołu Wokalno-Estradowego „Nuta” Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Następnie na scenie pojawili się znani i bardzo cenieni artyści: Anna Maria Adamiak (mezzosopran); Barbara Szelągiewicz (skrzypce) w duecie z Michałem Zatorem – najprawdopodobniej jedynym harfistą w Polsce i jednym z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar akompaniując sobie do śpiewu, półfinalistą piątej edycji programu Mam Talent; Joanna Nawrot (sopran), Andrzej Wojciechowski (klarnet) i Michał Mossakowski (fortepian);     Maciej Miecznikowski – wokalista estradowy znany m.in. z zespołu Leszcze, śpiewak operowy, aktor.

Prawdziwą perełką koncertu był finałowy występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego – największej instytucji artystycznej w Wojsku Polskim.

Projekt „Świętokrzyska droga ku wolności” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Fotogaleria (Piotr Maj):

 

Przetłumacz stronę

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...

Szanowny Panie Wójcie , dwa pytania związane z gospodarką wodną w naszej gminie : 1)...

Witam serdecznie. Umowa na budowę sali gimnastycznej w Jadownikach już została podpisana. Zadanie w ramach...

Logowanie