PIKNIK RODZINNY W RZEPINIE
14.09.2014 roku w Zespole Szkół w Rzepinie odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Życie w nałogach, to życie na niby”. Imprezę tę poprzedził „Szkolny Tydzień Profilaktyki”, zrealizowany w ramach Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Pawłów.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w prelekcjach i pogadankach, połączonych z projekcją filmów o tematyce antynałogowej i promującej zdrowy styl życia. Chętnie wykonywali plakaty i gazetki ścienne, układali hasła, wiersze i piosenki. Zmagali się w konkursach literackich i plastycznych, dzięki którym uświadomili sobie, jak niszczący wpływ mają nałogi na zdrowie i życie człowieka. Brali czynny udział w warsztatach wokalno-tanecznych, w czasie których uczyli się ciekawych form przekazu treści profilaktycznych. Z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do prezentacji piknikowych.
Uroczystego otwarcia festynu dokonała dyrektor szkoły pani Urszula Majewska, która przywitała przybyłych gości: Przewodniczącego Rady Powiatu pana Jana Wzorka, Sekretarza Urzędu Gminy w Pawłowie pana Marka Wojtasa, Kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Sportu panią Różę Koszarską-Duda, Przewodniczącego Rady Gminy Pawłów pana Henryka Więcława, radnych: panią Krystynę Kozieł i pana Mieczysława Saramaka oraz licznie zebraną społeczność lokalną.
Podczas trwania pikniku bardzo często poruszany był temat profilaktyki uzależnień. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie oraz wyeksponowane prace plastyczne i hasła ostrzegały przed skutkami nałogów i zachęcały do zdrowego trybu życia. Jednym z wyrazicieli tych poglądów był szkolny zespół wokalno-taneczny „Niwa”, który zaprezentował własny repertuar opiewający uroki Rzepina i okolic oraz piosenkę o tematyce antyalkoholowej. Podobny charakter miał występ Piotra Pochecia – ucznia klasy III gimnazjum, wcielonego w osobę doktora z fraszki Jana Kochanowskiego „O doktorze Hiszpanie”.
Niezwykle ciekawie bawili publiczność uczniowie szkoły podstawowej. Klasa II zachwalała uroki ojczystej ziemi w piosence „Polska” oraz zachęcała do wspólnych wędrówek po kraju w towarzystwie rodziców w piosence „Moja rodzina”. Klasa III wcieliła się w czarownice z Łysicy i zaprezentowała układ taneczny do piosenki „Na miotłach” oraz taniec współczesny „Gangnam style”. Występy maluchów zakończyła klasa IV B, przedstawieniem dwóch tańców ludowych: „Trojaka” i „Grozika” i IV A choreografią taneczną do utworu „Gangnam style”. Swoimi zdolnościami wokalnymi popisywały się również nasze solistki: Jagoda Orczyk i Zuzanna Wrona w piosence „Eldorado”, Maria Fałek w piosence „Nasza klasa”, Zuzanna Szewczyk w piosence „Chwytaj dzień” i Weronika Styk w utworze „Wielka dama”. Ucztą duchową był również występ dwóch gimnazjalistek – laureatek wielu konkursów muzycznych (w tym ogólnopolskiego) Weroniki Koprowskiej w piosence „Kiedyś byłam różą” i Zuzanny Pocheć w utworze „Raz dwa, raz dwa”.
Dużą atrakcją festynu stał się występ zespołu tanecznego „Plejada” ze Starachowickiego Centrum Kultury, który zaprezentował wiele układów choreograficznych i zachwycił publiczność swoim profesjonalizmem i ciekawymi kostiumami.
Piknik rodzinny sprowadzał się nie tylko do oglądania występów, ale też stał się okazją do wspólnej zabawy, do której zachęcali uczestników instruktorzy zumby oraz lubiane zespoły wokalno – instrumentalne z Rzepina. Przy pięknej muzyce i znakomitym wokalu uczestnicy pikniku tańczyli do późnych godzin wieczornych.
Organizatorzy festynu przy pokaźnym wsparciu sponsorów zorganizowali wiele atrakcji. Na terenie boiska znajdowały się stoiska ze zdrową żywnością oraz potrawami regionalnymi przygotowanymi przez lokalną społeczność a także stanowisko Harcerskiej Grupy Ratowniczej ze Starachowic, która zaoferowała ściankę wspinaczkową, konkursy łucznicze i sprawnościowe. Można było zobaczyć pokaz makijażu, kiermasz rękodzieła, obejrzeć wystawę prac plastycznych, wziąć udział w konkursie plastycznym „Moja rodzinka”. Dzieci miały okazję upiększyć swoje fryzury i twarze, jeździć kucykiem i konikami mechanicznymi, korzystać ze zjeżdżalni, trampoliny i suchego basenu.
Przez cały czas gospodarze imprezy częstowali uczestników herbatą, kawą i wspaniałym domowym ciastem.
Ważnym punktem tego spotkania był konkurs sportowy „Rodzina roku”, do którego przystąpiło pięć zespołów: rodzina Rejkowiczów, Szewczyków, Maciągów, Pożogów i Kwietniów. Rodzice i dzieci zmierzyli się z wieloma trudnymi, ale i zabawnymi zadaniami, z których zwycięsko wyszła rodzina Rejkowiczów. Nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca ufundowali państwo Anna i Cezary Kartasińscy, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Pawłowie i PZU w Starachowicach.
Na zakończenie festynu pani dyrektor szkoły bardzo serdecznie podziękowała za przybycie społeczności lokalnej, gościom, partnerom akcji profilaktycznej oraz wszystkim sponsorom, bez udziału których, impreza ta nie byłaby tak ciekawa i atrakcyjna. Wśród wymienionych dobroczyńców znaleźli się: Dyrekcja PZU Życie S.A. w Starachowicach, Zarząd Banku Spółdzielczego w Starachowicach, Urząd Gminy w Pawłowie, radni: pani Krystyna Kozieł, pan Mieczysław Saramak i pan Henryk Więcław, państwo: Barbara i Marek Pożoga, Halina i Jerzy Bujnowscy, Agnieszka i Szymon Sepioło, Dorota i Krzysztof Więcław, Janina i Tadeusz Majewscy, Jarosław Kwiatek, Dorota i Gustaw Grudzień, Urszula i Andrzej Pożoga, Anna i Cezary Kartasińscy, oraz Jadwiga i Gustaw Jarosz.
Pani Urszula Majewska zapewniła zebranych, że dzisiejszy dzień był jednym z wielu akcji, jakie podejmuje szkoła w ramach Programu Profilaktyki Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych i promocji zdrowego trybu życia.
Wszystkim uczestnikom festynu bardzo podobały się oferowane atrakcje, konkursy i występy. Przy sprzyjającej pogodzie mogli niezwykle miło i ciekawie spędzić czas w gronie najbliższych i znajomych.
Opracowała: Wiesława Rutkowska
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...