Piknik Rodzinny w Szerzawach
W dniu 28 września 2014r. na terenie Zespołu Szkół w Szerzawach odbył się „piknik rodzinny”, który adresowany był do rodzin pobliskich miejscowości.
Impreza rozpoczęła się od oficjalnego przywitania przybyłych gości przez panią dyrektor mgr Aurelię Piwko. Swoją obecnością zaszczycił nas Sekretarz Gminy Pawłów, Pan Marek Wojtas. Wśród gości znaleźli się także Pan Jan Wzorek Przewodniczący Rady Powiatu w Starachowicach, Pani Róża Koszarska-Duda- Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty w Pawłowie, Pani Genowefa Dyk i Pan Tadeusz Latała – radni Gminy Pawłów.
Impreza została sfinansowana z budżetu Gminy w ramach realizacji zadań publicznych w obszarze promocji zdrowia. Jej celem było zwrócenie uwagi na zdrowotne skutki uzależnień oraz ich profilaktykę. W szkole został ogłoszony konkurs propagujący zdrowy, wolny od nałogów styl życia. Podczas zajęć dzieci dyskutowały na różnorodne tematy, takie jak: dlaczego powinniśmy pomagać osobom uzależnionym?, W jaki sposób zażywanie alkoholu i nikotyny wpływają na zdrowie człowieka?, Jakie są korzyści zdrowego życia bez nałogów, Różnorodność spędzania wolnego czasu, ze szczególnym uwzględnieniem aktywnych form spędzania wolnego czasu. Dzieci wykonywały w różnorodnej technice plakaty, które były wyeksponowane podczas pikniku i podlegały ocenie komisji konkursowej. Komisja konkursowa zgromadziła bardzo dużą ilość prac, dlatego werdykt nie był wcale taki prosty. Najlepsi otrzymali Dyplomy oraz nagrody rzeczowe. W czasie pikniku było wiele atrakcji nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, a były to rozgrywki sportowe dla całych rodzin pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu jest turystyka piesza , wycieczki połączone z rozgrywkami sportowymi. Wspólne zmagania sportowe, emocje im towarzyszące nie tylko wzmacniają poczucie więzi rodzinnych, ale również poprawiają kondycję fizyczną i ogólny stan zdrowia osób popierających zdrowy styl życia.
Podczas pikniku został zorganizowany festiwal piosenki turystycznej promujący ciekawy sposób spędzania wraz z rodziną czasu wolnego. Są rodzice, którzy wezmą dziecko do kina, inni wędrują po górach i okolicy. Są też tacy, którzy opowiedzą ciekawą historię, ucząc szacunku wobec drugiej osoby.
Były też zamki, zjeżdżalnie, suchy basen, bandżo. Dużą niespodzianką była fotobudka i malowanie twarzy. Te formy rozrywki cieszyły się cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych.
W ubiegłym roku w naszej szkolne był realizowany projekt edukacyjny „Kuchnia naszych dziadków” promujący zdrową żywność. Uczniowie wraz z rodzicami i dziadkami przygotowywali zdrowe potrawy regionalne. Działania, które były podejmowane ukazywały wzajemną akceptację, miłość i zrozumienie. Pokazywano jak wielki nieznany jest świat i wiele znaków zapytania.
Rodzina powinna spełniać funkcję opiekuńczą. Dziakowie, rodzice opiekują się swoimi pociechami, jak również dzieci, młodzież mają wpływ na relacje rodzinne. Wszyscy, którzy sobie wzajemnie pomagają, wspierają, stają się lepsi, kształtują w sobie dar empatii.
„Żyj zdrowo kolorowo” to program, który również podejmował tematykę zdrowego stylu życia, bez nałogów i wszelkich uzależnień. We współpracy z sanepidem były podejmowane rózne formy przekazu treści dotyczących właściwego zagospodarowania wolnego czasu, czy doboru produktów żywnościowych stosownie do wieku. Dzieci brały udział w konkursach plastycznych nawiązujących do zdrowego stylu odżywiania się wg piramidy żywienia. Ponadto były przeprowadzane akcje sportowe pogadanki na temat używek stosowanych przez dorosłych jak również młodzież.
Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczy w programach „Owoce i warzywa w szkole” i „Szklana mleka”. Szkoła promuje w ten sposób zasady racjonalnego odżywiania się.
Szkoła realizuje treści związane ze zdrowym odżywianiem aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu. Dzieci pod czujnym okiem nauczycieli wykonują: sałatki, kanapki, soki ze świeżych owoców i warzyw. O wartościach odżywczych owoców i warzyw dowiadują się przeróżnych źródeł informacji.
Gościnnie wystąpiły zespoły ludowe: „Sołtyski” oraz „Leśnianie”. To oni z werwą zaśpiewali, zatańczyli, iż każdemu przysłowiowo „noga sama rwała się do tańca”. Toteż występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Zespół Obrzędowy „Wzdolanie” prezentował przedmioty używane na naszej polskiej wsi przed kilkudziesięciu laty. Demonstrowali zastosowanie danych narzędzi, niektórzy dorośli podejmowali próbę maglowania, kręcenia powroza, przędzenia itp. przypominając sobie z dzieciństwa te właśnie prace. Swoje rzeźby zaprezentował stały gość naszej szkoły pan Kazimierz Kopeć. Każdy przyglądał się z podziwem jak z kawałka drewna wyczarowywuje zaplanowaną rzeźbę. Dużym zainteresowanie cieszyło się stoisko Avonu. Wszyscy obecni na pikniku mogli dokonać degustacji potraw z grilla oraz pyszności regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Szerzaw.
Atrakcje tego dnia zorganizowane dla dzieci i rodziców pokazały zdrowy sposób spędzania wolnego czasu oraz dobry sposób na integrację rodziny.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się poprzez udział w festynie do integracji naszej społeczności.
Organizatorzy
Fotogaleria:
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...