Przedmiotowe zajęcia dodatkowe w Zespole Szkół w Pawłowie
Pani Dorota Mandziak prowadzi zajęcia dodatkowe z języka polskiego dla klasy V odbywają się co dwa tygodnie w poniedziałki o godzinie 13.10 -14.10, uczestniczą chętni uczniowie. W drugim półroczu uczniowie pod nadzorem nauczyciela opracowali scenariusz przedstawienia Królowa Śniegu, które zostanie przedstawione dla uczniów klas 0-3 i przedszkolaków z Pluszowego Niedźwiadka z okazji Dnia Dziecka oraz dla rodziców z okazji ich majowych świąt.
Zajęcia Koła Języka Polskiego prowadzone jest przez p. Edyta Turek. Odbywają się raz w tygodniu w czwartek w wymiarze jednej godziny lekcyjnej. Uczestniczy w nich pięć uczennic z klasy VI. Głównym celem koła jest utrwalenie i poszerzenie kluczowych umiejętności z zakresu kształcenia językowego, literackiego i kulturalnego, podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności, przygotowanie uczniów do konkursów polonistycznych. Nadrzędnym aspektem jest inspirowanie do pogłębiania wiedzy polonistycznej poprzez kształtowanie w uczniach samodzielności, kreatywności, chęci poszukiwania, korzystania z różnych źródeł informacji, pobudzanie do literackich ekspresji.
Zajęcia dodatkowe z języka polskiego prowadzone przez p. Gabrielę Radecką Dudek odbywają się raz w tygodniu we wtorki (13.10 -13.45) i przeznaczone są dla uczniów kl. IIIB gimnazjum (21 uczniów). Od 25 kwietnia w związku z podziałem zajęć wdż na grupę chłopców i dziewcząt w zajęciach uczestniczą tylko dziewczęta.
Głównym celem zajęć było przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego oraz konkursów polonistycznych poprzez utrwalenie i poszerzenie kluczowych umiejętności z zakresu kształcenia językowego, literackiego i kulturalnego, podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności, inspirowanie do pogłębiania wiedzy polonistycznej przez kształtowanie kreatywności, chęci poszukiwania, pobudzanie do literackich ekspresji, przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze przy wykorzystaniu różnych metod, form i technik pracy.
W trakcie spotkań:
– kształciłam umiejętności posługiwania się określonymi formami wypowiedzi;
– poszerzałam wiedzę o kulturze (film, teatr),
– motywowałam do czytania i krytycznego odbioru tekstów literackich, a także innych tekstów kultury,
– utrwalałam i poszerzałam wiadomości i umiejętności z zakresu teorii literatury, nauki o języku, ortografii i interpunkcji,
– zachęcałam do podejmowania własnych prób literackich,
– wdrażałam do sprawnego posługiwania się polszczyzną w mowie i piśmie z zachowaniem estetyki i kultury języka,
– kształciłam umiejętność analizy i interpretacji tekstów literackich.
W ramach zajęć przygotowywałam uczniów do:
– Konkursu Języka Polskiego (etap szkolny, powiatowy),
– konkursu powiatowego na wiersz o tematyce profilaktycznej „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu” ( E. Garbacz III miejsce),
– „Oddal to” – konkurs ogłoszony przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Obecnie przygotowuję uczniów do Gminnego Konkursu Ortograficznego.
Koło teatralno – filmowe prowadzą panie Agnieszka Zięba i Gabriela Radecka – Dudek Na zajęcia koła teatralno – filmowego uczęszczają uczniowie kl. IIa i IIIb. Spotkania odbywają się, co dwa tygodnie w środy.
Celem spotkań jest: rozwijanie wrażliwości estetycznej, indywidualnych zdolności, zainteresowań, a także twórczej aktywności uczniów; zapoznanie ze specyfiką pracy aktora; kultywowanie tradycji regionalnych; uwrażliwianie na piękno i kulturę słowa; pokonywanie lęku przed wystąpieniami publicznymi.
Na zajęciach uczniowie przygotowywali prezentacje o ulubionych aktorkach i aktorach, oglądali fragmenty filmów, np. ,,Pianista” ,,Krzyżacy”, zapoznani zostali z rodzajami i gatunkami filmowymi, terminologią związaną z filmem i teatrem.
Podczas spotkań wykorzystywane są różne metody pracy (drama, pantomima, inscenizacja) oraz ćwiczenia uwzględniające mimikę i gest, gest i głos.
W ramach działalności koła został zorganizowany dla uczniów gimnazjum wyjazd na spektakl teatralny pt. ,,Zamknięta spirala” oraz zajęcia zatytułowane „Magia kina – tajniki sztuki filmowej” (opiekun koła otrzymał od Centrum Edukacji Filmowej Wołomin certyfikat potwierdzający współpracę w procesie ewaluacji realizowanego projektu). W szkole odbyły się także warsztaty teatralne „Teatr cieni”, które prowadzili aktorzy teatru „Quadro.
Uczniowie przygotowali scenkę na temat „Rodzina – twój bezpieczny świat” zaprezentowaną podczas Dnia Teatru w szkole.
Pani Agnieszka Pawelec prowadzi zajęcia dodatkowe w środę o godz. 13.00- 13.55. Wcześniej w tym terminie odbywały się zajęcia Koła Języka Niemieckiego przygotowujące uczniów do konkursów i egzaminu gimnazjalnego.
Od dwóch tygodni w tym czasie są prowadzone zajęcia przygotowujące do zadania projektowego „Moda czasów peerelu nie była nudna”. W zajęciach bierze udział 6 uczennic klasy IIa i IIb. Działania podejmowane w czasie spotkań z grupą dotyczyły przydziału zadań i wyznaczeniu ról dla każdej z nich. Dziewczęta wymieniały pomysły dotyczące realizacji tematu i metodą burzy mózgów stworzyły ramy scenariusza. Kolejne spotkanie będzie miało formę próby przed prezentacją projektu
Na zajęcia dodatkowe z języka niemieckiego prowadzone przez Dariusza Derlatkę uczęszcza uczennica III klasy gimnazjum. Zajęcia z uczennicą mają na celu wyrównanie braków, pomoc w nauce języka niemieckiego, nauka poprawnego zapisu fonetycznego oraz łatwiejszych struktur gramatycznych. Na zajęciach korzystamy często z aplikacji multimedialnej do nauki języka obcego. Aplikacja nazywa się „Quizlet”. Dzięki niej uczennica szybciej przyswaja słownictwo, ćwiczy ortografię oraz zapamiętuje nieskomplikowane struktury zdań.
Zajęcia Koła Języka Angielskiego prowadzone przez panią Ilonę Stefańską odbywają się w piątki o godz. 13:10, co drugi tydzień na zmianę z zajęciami z matematyki. Na zajęcia uczęszcza 15 uczniów z klasy III b, zdających na egzaminie gimnazjalnym j. angielski oraz ci, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z angielskiego.
Głównym celem zajęć było przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego, wsparcie w solidnej powtórce przedegzaminacyjnej, przełamanie oporów związanych z próbami tworzenia własnej wypowiedzi pisemnej i rozwiązywania zadań otwartych, wzbudzenie chęci do samodzielnej nauki przed egzaminem.
Do kwietnia głównym zadaniem uczniów uczestniczących w zajęciach było rozwiązywanie testów egzaminacyjnych zarówno z poziomu podstawowego jak i rozszerzonego. Rozwiązywane były również zadania ćwiczące funkcje językowe i środki językowe (takie jak: uzupełnianie luk, transformacje, tłumaczenie fragmentów zdań). Powtarzany i utrwalany był także materiał leksykalny i gramatyczny przed testami sprawdzającym.
Obecnie uczniowie poszerzają swoją wiedzę z zakresu kultury i tradycji krajów obszaru anglojęzycznego (min. muzyki, filmu, literatury, obrzędów i świąt), poznają najważniejsze zabytki i budowle danego kraju. Starają się także usystematyzować poznaną dotychczas wiedzę leksykalno – gramatyczną.
Koło języka angielskiego prowadzone przez Bożenę Sławek skupia uczniów kl. III a gimnazjum grupa dziewcząt i w klasie VI grupa chłopców.
Zajęcia w klasie III gimnazjum odbywały się w czwartki od 13- 13.55 w wymiarze 1 godziny, natomiast z 3 chłopcami z klasy VI doraźnie. W ramach pracy koła nauczyciel przygotował uczniów do konkursów językowych.( Aleksandra Przygoda zdobyła w Rzepinie III miejsce w konkursie gminnym i II miejsce w etapie powiatowym, a Kacper Zięba miejsce tuż za podium w gminnym w Chybicach).
Na zajęciach omawiano zagadnienia egzaminacyjne, konkursowe, rozwiązywano przykładowe testy i utrwalano czasy gramatyczne oraz słownictwo. Uczniowie poznawali wyrażenia i struktury egzaminacyjne. Pisali emaile i egzaminy próbne. Podczas spotkań analizowano wyniki egzaminów. W ramach zajęć został przeprowadzony I etap wojewódzkiego konkursu języka angielskiego. W ramach zajęć przeprowadzono test diagnozujący w klasach pierwszych gimnazjum. Na zajęciach utrwalano materiał przerabiany na lekcjach. Poszerzano słownictwo, wprowadzano nowe wyrażenia i struktury egzaminacyjne.
Pani Bożena Mazur aktualnie prowadzi zajęcia dodatkowe z uczniem klasy II b. Zajęcia odbywają się w każdą środę 11.25-12.10. Mają charakter zajęć wyrównawczych.
Wcześniej prowadziła zajęcia w obu klasach IIIG przygotowujące do egzaminu.
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...