Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.
Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy.
ZASADY!
- Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
- Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
- Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
- Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.
Zapraszamy do zadawania pytań!
Witam Pana Wojta. Jakie jest stanowisko pana na temat ulicy Lesnej w Kuczowie ktora lezy na terenie nadlesnictwa i terenie i waszej gminy? Podobno mial pan wspolpracowac przy remoncie w gmina Brody w zamian dojazdu do Rzuchowca i Gebic gdzie gmina Brody dolozyla swoja dzialke
Witam serdecznie.
Co do remontu dróg w Kuczowie to problem jest taki, że przebieg tych dróg nie jest naniesiony na mapy i na dobrą sprawę nie wiadomo czy drogi te leżą na terenie gminy Pawłów czy na terenie gminy Brody. Prawdopodobnie na terenie gminy Pawłow, jednak z całą pewnością nie można tego ustalić. Wątpliwości nie ma tylko co do odcinka od Rzepina Drugiego do tzw. Lepaka. Działka, na której leży droga nie jest geodezyjnie wyodrębniona. Jeżeli nawet przyjąć, że droga ta położona jest na terenie gminy Pawłów to gmina nie jest jej właścicielem ani władającym. Jeżeli droga leży w granicach administracyjnych gminy Pawłów to stanowi własność Lasów Państwowych. Gmina wystąpiła do nadleśnictwa o wydzielenie i przekazanie tej działki, ale nadleśnictwo odmówiło. Dopóki sprawy formalne w zakresie własności drogi nie zostaną wyjaśnione gmina Pawłów nie będzie mogła przekazać na ten cel żadnych środków budżetowych.
Rozwiązaniem byłoby wydzielenie pasa drogowego z działek na terenie gminy Brody i urządzenie tam drogi. Jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ droga ta stanowi dojazd wyłącznie dla mieszkańców miejscowości Kuczów. Przy takim rozwiązaniu wszelkie działania powinny być podejmowane przez gminę Brody.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam ponownie Pana Wojta.
Nie wiem teraz kto mowi prawde a kto z nia sie mija. Wojt Gminy Brody mowi, ze ciezko sie z Wasza gmina porozumiec pomimo trwania rozmow. w artykule w prasie z grudnia ubieglego roku nadlesnictwo informuje ze chce podpisac umowe dzierzawy tego gruntu, czyli tej drogi ktorej niby nie ma z wlasciwa terytorialnie gmina czyli gmina Pawlow. Chce dodac od siebie, ze wiosna 2018roku nadlesnictwo ustalalo granice lasow i tym samym granice gminy Brody i Pawlow urzadzeniem gps i jednak to urzadzenie wykazalo ze droga w calosci lezy po stronie nadlesnictwa wiec tym samym na terenie Waszej gminy.Od lat jest kilka slupkow ktore jasno okreslaja gdzie sa granice gmin i dziecko jest w stanie ustalic jak przebiega granica gmin. Wiec pytanie zasadnicze jest takie, kto nie mowi prawdy, nadlesnictwo mowi ze chce oddac Wam w dzierzawe dzialke z droga a Wy mowicie ze nie chce Wam oddac.
Pozdrawiam i prosze o odparcie mojego ataku 😉
Witam ponownie.
Potwierdzam jeszcze raz, że dla drogi w Kuczowie nie ma wyodrębnionej działki gruntu. Może Pan to sobie sprawdzić we własnym zakresie na Geoportalu. O żadnych pomiarach granic lasów Urząd Gminy w Pawłowie nie był informowany. Być może nadleśnictwo Skarżysko takie pomiary przeprowadzało na własne potrzeby, ale żadna informacja na ten temat do urzędu w Pawłowie nie dotarła.
Problem polega na czym innym. Jak już pisałem w poprzednim poście jeżeli nawet przyjąć, że droga ta położona jest na terenie gminy Pawłów to gmina Pawłów nie jest jej właścicielem ani władającym. W sensie prawnym działki drogowej nie ma. Jest to zajeżdżony czy częściowo utwardzonym pas gruntu stanowiący części innej działki będącej własnością Lasów Państwowych. Może sobie pan to ustalić zarówno za pośrednictwem Geoportalu jak i w wydziale geodezji Starostwa Powiatowego w Starachowicach.
Jeżeli droga leży w granicach administracyjnych gminy Pawłów to stanowi własność Lasów Państwowych. Gmina wystąpiła do nadleśnictwa o wydzielenie i przekazanie tej działki pismem z dnia 17 grudnia 2018r. znakG.6621.76.2018, ale nadleśnictwo Skarżysko pismem z dnia 31 grudnia 2018r znak ZG.2217.1.38.2018 odmówiło. Pisma te są do wglądu w urzędzie gminy w Pawłowie. Jeżeli chce się Pan zapoznać z nimi osobiście to serdecznie zapraszam. Z punku możliwości inwestycyjnych gminy Pawłów jest to taka sama sytuacja jakby droga leżała na gruntach prywatnych.
Ja również czytałem w Tygodniku Starachowickim, chyba jeszcze w poprzednim roku, że Nadleśnictwo Skarżysko wystąpi z propozycją zawarcia umowy dzierżawy. Oświadczam, że taka propozycja do urzędu gminy w Pawłowie do dnia dzisiejszego nie wpłynęła. Ale nawet gdyby wpłynęła to nie zmieniłoby to sytuacji w sposób zasadniczy. Gminie nie jest potrzebna dzierżawa tylko własność. Sama dzierżawa nie powoduje zmiany właściciela i może być w każdej chwili rozwiązana. Ja w poprzednim poście pisałem wyraźnie że „ Dopóki sprawy formalne w zakresie własności drogi nie zostaną wyjaśnione gmina Pawłów nie będzie mogła przekazać na ten cel żadnych środków budżetowych” i to stanowisko w całości podtrzymuję.
Serdecznie pozdrawiam.
Zbiorniki na deszczówkę- czy Gmina myśli o dofinansowywaniu takich inwestycji w gospodarstwach domowych? chciałbym zainstalować zbiornik na deszczówkę i tą wodę uzywać np. do podlewania warzyw zamiast wody z sieci … proszę o komentarz
Witam serdecznie.
Poruszył Pan bardzo ważny i aktualny problem dotyczący retencjonowania wody, nad którym warto się pochylić. Problem retencji wody jest bardzo aktualny. Wiemy że, zbieranie wody deszczowej może ograniczyć zużycie wodny pitnej nawet o połowę. Kolejnym argumentem jest to, że łapanie deszczówki jest sposobem adaptacji do zmian klimatu, a także zmniejsza ryzyko podtopień i łagodzi skutki suszy. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w 2018 roku ogłosił Program Rozwoju Retencji, który ma spowodować zwiększenie ilości zgromadzonej wody pitnej na jednego mieszkańca, wiąże się to z szeregiem dofinasowań unijnych, które niebawem zostaną wprowadzone w życie. Obecnie żadna z sąsiednich gmin nie prowadzi tego typu dofinansowań. Gmina Pawłów na dzień dzisiejszy nie zarezerwowała środków finansowych w budżecie na dofinansowanie zakupu zbiorników na deszczówkę z własnych środków, jednakże będziemy śledzić aktualne programy i aplikować o środki gdy tylko pojawi się taka możliwość.
Pozdrawiam serdecznie.
witam. pytanie odnośnie remontu drogi w Nowym Bostowie – nawierzchnia ma być zmieniona, nadlana czy jak? Czy rowy też będą jakoś zrobione?
Witam serdecznie
Nawierzchnia drogowa przy remoncie drogi gminnej w Bostowie Nowym zostanie wymieniona. Podbudowa zostanie wzmocniona i wymieszana z betonem
Szczegółowy zakres robót będzie polegał na: frezowaniu istniejącej nawierzchni z mieszanek mineralno-bitumicznych; wzmocnieniu istniejącej podbudowy przez doziarnienie kruszywem – warstwa górna o grubości po zagęszczeniu 10 cm; wykonaniu podbudowy z mieszanki MCE – warstwa gr 20cm; wykonaniu Nawierzchni z mieszanek mineralno-bitumicznych asfaltowych o grubości 6 cm (warstwa wiążąca); wykonaniu Nawierzchni z mieszanek mineralno-bitumicznych asfaltowych o grubości 4 cm (warstwa ścieralna); wykonaniu rowu z koryt krakowskich na podsypce cementowo-piaskowej cm na dł 525m.
Serdecznie pozdrawiam.
Dzień dobry Panie Wójcie mam zapytanie ponieważ już jakiś czas temu na sesji padlo z Pana ust zapewnienie że powstanie projekt hali sportowej w Szerzawach. Upłynął pod rok i co projektu jak nie było tak nie ma. Co z tym projektem.? Powstanie?
Witam serdecznie.
Gmina rozpocznie pracę nad dokumentacją nowej sali gimnastycznej w Szerzawach w 2020r. Sprawa nie wydaje się pilna ponieważ z jednej strony szkoła już posiada salę gimnastyczną, a z drugiej szanse na pozyskanie środków zewnętrznych na tę inwestycje są obecnie znikome. Myślę, że takie szanse pojawią się w nowej perspektywie unijnej po 2023r. Obecna perspektywa unijna się kończy i nie będą ogłaszane nowe konkursy na inwestycje oświatowe.
W tej chwili rozpoczynamy inwestycję rozbudowy szkoły w Godowie, bo szkoła ta ma najgorsze warunki lokalowe. Następna w kolejce inwestycji oświatowych jest przebudowa szkoły w Łomnie. Zarówno w szkole w Łomnie jak i w Godowie grozi niebezpieczeństwo że dzieci będą się uczyć na dwie zmiany. Po wprowadzeniu reformy i powrocie dwóch klas (klasa 7 i 8) szkoły te mają bardzo trudne warunki do nauki.
W przypadku szkoły w Szerzawach warunki do nauki są generalnie niezłe. Liczba oddziałów się zmniejszyła. Kilka lat temu szkoła przechodziła remont kapitalny związany z nadbudową budynku. Jest stosunkowo duży parking a w ostatnich dwóch latach gmina wykonała piękny kompleks sportowy.
Trzeba pamiętać, że ważność pozwolenia na budowę wynosi tylko trzy lata. Jeżeli projekt będzie opracowany zbyt wcześnie to istnieje niebezpieczeństwo, że przed rozpoczęciem inwestycji straci on ważność i będziemy musieli ponawiać proces uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak prace nad dokumentacją techniczną rozpoczną się w 2020r.
Serdecznie pozdrawiam.
Witam. Na terenie całej gminy w chodnikach pojawiły się pomarańczowe skrzyneczki z napisem „punkt pomiarowy”. Czemu mają służyć te oto urządzenia???
Witam serdecznie.
Pojawiające się na chodnikach pomarańczowe kostki to znaki geodezyjne. Znaki są wstawiane na zlecenie Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Stanowią podstawę według której wykonywane będą wszelkie mapy. Znaki nie mają charakteru znaków granicznych. Z dokładnymi danymi można się zapoznać w Starostwie Powiatowym w Starachowicach.
Serdecznie pozdrawiam
Panie Wójcie,
Dlaczego przez całą noc świacą się światła w Jaworze i w Warszówku Wagony ??
Czy to nie strata pieniędzy ??
Witam serdecznie.
Poleciłem przestawienie oświetlenia w Warszówku i Jaworze tak by się świeciły do 23.30. Z tego co wiem nasz Gminny Zakład niezwłocznie dokonał przestawienia świateł.
Godziny pracy oświetlenia ulicznego są ustawione w zegarach zainstalowanych w punktach pomiarowych. Zdarza się, że zegary te z różnych przyczyn rozregulowują się (najczęściej na skutek wahań napięcia). W takim przypadku może się zdarzyć, że światło świeci się w innych godzinach niż powinno.
Bardzo proszę o zgłaszanie takich sytuacji telefonicznie do Urzędu Gminy w Pawłowie lub bezpośrednio do Gminnego Zakładu Usługowo Inwestycyjnego tel 41 272 27 70. To pozwoli nam szybciej podjąć interwencję.
Serdecznie pozdrawiam.
Witam
Panie Wojcie
Prosimy o przekazanie dalej aby ktoś zajął się wołaniem drogi od szkoły do drogi głównej do sklepu Groszek.
Dziury zasypywane były już wiele razy ale nie dało to efektu. NIE DA SIE MINAC Z GRUGIM AUTEM BO MOZNA URWAC KOLO.
Nigdzie tak nie ma, wszedzie gdzie byl robiony chodnik to droga byla dolana.
Zapraszamy na ogledziny
Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Stan drogi powiatowej w Jadownikacjh jest mi bardzo dobrze znany. Przejeżdżam tą drogą przynajmniej raz na tydzień. Wielokrotnie interweniowałem do powiatu w sprawie jej naprawy. Przypominam jednak że droga w Jadownikach przez wieś w kierunku Jawora jest droga powiatową i to powiat starachowicki będzie musiał zająć się jej remontem. Kolejne głoszenie w tej sprawie zostało przesłane do powiatu. Wiosną każdego roku powiat dokonuje remontów cząstkowych dróg i pewnie w tym roku będzie podobnie. Bardzo proszę by w tej sprawie interweniować u radnych powiatowych z terenu gminy. Mamy z gminy Pawłów trzech radnych powiatowych – Izabela Wrona w Pawłowa, Jan Pocheć z Jawora i Krzysztof Serwicki – sołtys Wawrzeńczyc.
Przypominam, że już jakiś czas temu został opracowany projekt techniczny kompletnej przebudowy tej drogi. Projekt jest gotowy od kilku lat. Pomimo, że jest to droga powiatowa gmina chce pokryć 50% kosztów zadania. Decyzja jednak należy do powiatu. Bardzo ważne jest by nasi radni powiatowi interweniowali w tej sprawie na forum sesji rady powiatu.
Serdecznie pozdrawiam.
Dzień dobry
Panie Wojcie
Kiedy w Jadownikach Działkach będzie wykonane pobocze i rowy?
Prosimy już o to drugi rok bez skutku:(
Nasze dzieci nie mają jak wrócić do domu ze szkoły bo nie ma pobocza.
Bardzo prosimy
Panie Wojcie
Czy uda się w Jadownikach wykonać kanalizację? Czy przelicznik zmienił się w tym roku i jest dla nas korzystniejszy?
Pozdrawiam
Witam.
Gmina ma przygotowane projekty kanalizacji dla następujących miejscowości – Jadowniki, Warszówek, Zbrza, Rzepin Kolonia. Uzyskaliśmy wszystkie uzgodnienia i pozwolenia. Projekt kanalizacji miał być realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inwestycje i Środowisko na lata 2014-2020 „tzw. POIiŚ”. Jednak po wdrożeniu programu i ogłoszeniu konkursów okazało uje się że jest wymagany tzw. „wskaźnik koncentracji”. Polega to na tym, że wsparcie finansowe z funduszy unijnych mogą uzyskać tylko te projekty, które zapewnią podłączenie do sieci kanalizacyjnych nie mniej niż 90 osób na kilometrze sieci.
Chcę zaznaczyć, że „wskaźniki koncentracji” brana są pod uwagę dopiero od tej perspektywy unijnej tj. od 2014r. W poprzednich latach gmina realizowała wiele inwestycji kanalizacyjnych, w których wskaźniki koncentracji ludności nie były brane pod uwagę.
Wskaźniki te w terenach wiejskich jest bardzo trudno osiągnąć. Program POIiŚ był przygotowany generalnie dla miast. Miejscowości o charakterze wiejskim ze znacznie rzadszą zabudową nigdy takiej koncentracji ludności nie osiągały. Obecnie Jadowniki mają wskaźnik koncentracji na poziomie ok 78 osób na kilometr sieci. Powoduje to, że nie możemy się ubiegać o żadne wsparcie unijne, a budowa kanalizacji sanitarnej tylko z własnych środków budżetowych jest niemożliwa. Zgodnie ze wstępnymi wycenami kanalizacja w miejscowości Jadowniki ma kosztować ok. 13 mln. zł. Jest to bardzo dużo bo np. koszt budowy hali sportowej w Pawłowie wyniósł ok 8,5 mln. zł. Bez wsparcia unijnego przeprowadzenie takiej inwestycji jest niemożliwe.
Zasady liczenia wskaźników koncentracji miały się zmienić począwszy od nowej unijnej perspektywy budżetowej tj. ok 2021 roku. Natomiast ostatnio na spotkaniu z dyrektorem wydziału ds. funduszy unijnych została podana informacja, że wskaźniki koncentracji będą brane pod uwagę również w przyszłej perspektywie budżetowej. To dla nas bardzo zła informacja. Będziemy musieli częściowo przeprojektować kanalizację. W dniu 30 stycznia br. odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Gminy w Pawłowie z udziałem projektantów, ale także radnego i sołtyski z Jadownik. Będziemy chcieli zastosować kanalizacje ciśnieniową co znacznie zmniejszy zarówno koszt inwestycji jak i długość rurociągów co powinno znacznie poprawić wskaźniki koncentracji. Niemniej jednak ze względu na wyczerpane w obecnej perspektywę budżetowej środki unijne realizacji kanalizacji w Jadownikach należy się spodziewać nie wcześniej niż ok 2023 roku.
Serdecznie pozdrawiam.
Witam. kiedy można spodziewać się budowy hali/sali sportowej przy szkole w Jadownikach? Z tego co wiem są już ponoć plany tej hali ale chciałabym wiedzieć czy jest już sprecyzowany termin rozpoczęcia budowy.
Witam.
Przygotowanie budowy sali sportowej w Jadownikach trwa cały czas. W poprzednim roku zakończyliśmy prace nad projektem i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Pod względem dokumentacyjnym jesteśmy gotowi do rozpoczęcia budowy.
W poprzednich latach przy udziale środków unijnych udało nam się rozbudować trzy obiekty szkół – W Pawłowie, Chybicach i Rzepinie. Te szkoły zostały wybrane do rozbudowy ponieważ w tamtym czasie w tych obiektach funkcjonowały Zespoły Szkół. Dodatkowo udało się wykonać remont kapitalny szkoły w Radkowicach. Ze względu na ogromny zakres robót można mówić, że szkoła w Radkowicach została wybudowana od nowa.
Teraz kolej na następne placówki. Obecnie najbardziej potrzebna jest rozbudowa szkoły w Godowie. Godów ma najgorsze warunki lokalowe i została tam już wprowadzona nauka na dwie zmiany. Rozbudowa szkoły w Godowie rozpocznie się w 2020r i zakończy w 2021r. Uzyskało się uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych i środków ministerstwa sportu..
Kolejna do rozbudowy będzie szkoła w Łomnie, następna w Jadownikach. Ta kolejność może się zmienić ponieważ w Jadownikach rozbudowa będzie polegać na dobudowaniu sala gimnastycznej dzięki czemu będzie można składać dodatkowe wnioski o dofinansowanie w Ministerstwie Sportu. Szkoła w Jadownikach jest w o tyle dobrej sytuacji że, nie ma tam jednego rocznika (ze względu na małą liczbę dzieci nie utworzono jednej klasy). Przez kilka kolejnych lat liczba roczników będzie wynosiła siedem a nie osiem.
Możliwości finansowe naszej gminy nie są aż takie duże jakby się mogło wydawać. Wszystkie większe inwestycje realizowane były przy udziale środków unijnych. Jeżeli tych środków nie ma to i inwestycje muszą niestety poczekać. Przy wdrażaniu reformy oświaty w ostatnich latach były zapowiedzi rządu, że wprowadzony zostanie specjalny program dofinansowania inwestycji oświatowych. Niestety żadnego takiego programu nie ma i nie ma możliwości uzyskania dotacji poza środkami unijnymi i z ministerstwa sportu.
Mam nadzieję, że takie dofinansowani uda się uzyskać i inwestycja budowy sali gimnastycznej ruszy w najbliższych latach.
Serdecznie pozdrawiam.