pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Pytanie do Wójta

Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.

Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy. 

 

ZASADY!

 • Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
 • Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
 • Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
 • Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.

Zapraszamy do zadawania pytań!

 

699 komentarzy

 1. MN Mieszkaniec Gminy
  MN Mieszkaniec Gminy 26 października, 18:44

  Witam,
  Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale sportową? Czy jest oficjalny cennik takich usług?

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Łukasz
  Łukasz 25 lipca, 08:06

  Szanowny Panie Wójcie , dwa pytania związane z gospodarką wodną w naszej gminie :
  1) czy są jakieś plany lub data startu budowy kanalizacji w miejscowości Radkowice Kolonia ? jestem tutaj stosunkowo nowy , mieszkam od 12 lat , posiadam POS która za 2 lata będzie musiała być przebudowana i stąd pytam . Budując oczyszczalnię przy domu w 2011 roku miałem nadzieję ze do dziś kanalizacja powstanie…
  pytanie 2 :
  czy gmina przystąpiła do programu gromadzenia wody deszczowej , jeżeli tak to czy mogę z niego skorzystać , a jeżeli nie czy jest plan przystąpienia do tego programu?

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. mama ucznia
  mama ucznia 30 maja, 10:35

  Dzień dobry. Kiedy ruszy budowa sali gimnastycznej przy szkole w Jadownikach?

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 21 czerwca, 12:26

   Witam serdecznie.
   Umowa na budowę sali gimnastycznej w Jadownikach już została podpisana.
   Zadanie w ramach którego będzie budowana sala gimnastyczna w Jadownikach obejmuje cztery części:
   1. Budowa Sali Gimnastycznej w Jadownikach
   2. Przebudowa budynku Szkoły Podstawowej w Łomnie,
   3. Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią w Jadownikach
   4. Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią w Radkowicach.
   Inwestycja będzie w części finansowana w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Udział dofinansowania rządowego wyniesie ok 37%. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu gminy Pawłów. Koszt całej inwestycji będzie wynosił ok 18 mln. zł. Wartość dofinansowania rządowego to niecałe 6 mln 800 tys. zł.
   Zgodnie z wymaganiami programu „Polski Ład” na cały zakres prac musiał być ogłoszony jeden przetarg. Przetarg został rozstrzygnięty i umowa na realizację inwestycji została podpisana w dniu 21 kwietnia 2022r. Wykonawca przystąpił już do realizacji części zadania polegającej na przebudowie budynku szkoły podstawowej w Łomnie. Prace związane z budową sali gimnastycznej w Jadownikach powinny się rozpocząć zaraz po wakacjach.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 4. Strażak Sam
  Strażak Sam 26 maja, 15:12

  Panie Wójcie co się dzieje w naszej straży OSP. Ostatnio dochodzą niepokojące i informacje o jednym ze strażaków. Chodzi o incydent który miał miejsce w miejscowości Jadowniki. Czy to prawda że strażak był nietrzeźwy i próbował ratować kobietę.? I o kogo chodzi, czy można dowiedzieć się jakichś szczegółów? Być może to plotki. Kto pełni nadzór nad naszą kochaną strażą.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 27 maja, 11:39

   Witam serdecznie.
   Ochotnicza Straż Pożarna jak każda jednostka OSP w Polsce działa w formule stowarzyszenia. Jednostka ma własne organy (zarząd, komisję rewizyjną, walne zgromadzenie), które decydują o jej pracy. Natomiast pod względem organizacji akcji ratowniczych jednostka podlega pod PSP w Starachowicach. Słyszałem a jakimś incydencie w trakcie akcji ratowniczej w Jadownikach, ale nie mam na ten temat żadnych oficjalnych informacji.
   O szczegóły należy się zwracać do służb które ewentualnie mogą prowadzić postępowanie w tej sprawie tj. do Komendy PSP w Starachowicach lub Komendy Policji w Starachowicach. Jak podkreślam, żadne oficjalne zawiadomienie nie zostało złożone do Urzędu Gminy w tej sprawie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 5. Mieszkaniec
  Mieszkaniec 20 maja, 05:44

  Dzień dobry.Czy mogę prosić o wykoszenie pobocza przy wyjeździe z Nowego Bostowa w kierunku Chybić?Wyjazd na główną ulicę jest utrudniony.Dziękuję.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 27 maja, 07:32

   Witam serdecznie.
   Koszenie poboczy przy drogach gminnych i powiatowych prowadzone jest sukcesywnie przez nasze służby. Poleciłem sprawdzenie krzyżówki drogi gminnej w Bostowie Nowym z drogą wojewódzką. Pobocze powinno być oczyszczone w ciągu maks. dwóch dni.
   Zaznaczam jednak, że koszenie przy skrzyżowaniach drogi gminnej z wojewódzką należy do zarządcy drogi wyższej kategorii w tym przypadku do zarządcy drogi wojewódzkiej. Zarząd dróg wojewódzkich rozpoczął koszenie swoich odcinków dróg i niebawem wszystkie pobocza przy drodze nr 756 w kierunku Nowej Słupi powinny zostać wykoszone.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 6. Mieszkaniec Brzezia
  Mieszkaniec Brzezia 18 maja, 15:19

  Drogi panie wójcie! Jako mieszkaniec Brzezia Parcele piszę do pana z zapytaniem o budynki pozostałe po Panu Wietrzykowskim położone w Parku znajdujący się w naszej miejscowości. Czy one nie podlegają żadnej ochronie? Dlaczego nasze dziedzictwo narodowe po tak wielu latach zostaje doszczętnie zniszczone. Pozdrawiam, zaciekawiony mieszkaniec.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 26 maja, 10:26

   Witam serdecznie.
   Baza po byłym SKR w Brzeziu jest własnością prywatną. Obecny właściciel zakupił ten teren od Gminnej Spółdzielni w Pawłowie. Budynki znajdujące się na terenie działki nie są wpisane do rejestru zabytków prowadzonego przez Konserwatora Zabytków w Kielcach. Do rejestru wpisany jest jedynie fragment parku znajdujący się na działce. Tym samym tylko ten fragment parku podlega ochronie prawnej.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 7. Mieszkanka Rzepina Drugiego
  Mieszkanka Rzepina Drugiego 11 maja, 08:29

  Dzień dobry Panie Wójcie,
  Jak obecnie wygląda sytuacja z drugą linią zabudowy Rzepina Drugiego ?
  Czy są jakieś konkretne plany kiedy może powstać tam droga i czy w ogóle to nastąpi ?
  Chciałabym rozpocząć budowę domu właśnie w drugiej linii zabudowy i nie wiem czy doczekam się drogi i czy dostanę w obecnej sytuacji pozwolenie na budowę , dlatego tak ważne jest dla mnie rozeznanie w tej kwestii .
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 27 maja, 11:40

   Witam serdecznie.
   Plany drugiej linii zabudowy w Rzepinie są aktualne. W poprzednich latach odbyły się konsultacje z mieszkańcami na temat planowanej drugiej linii zabudowy. Niestety w obecnej sytuacji gospodarczej nie jestem w stanie powiedzieć kiedy prace związane z budową drogi mogły by się rozpocząć. Tym bardziej, że nie chodzi tylko o budowę drogi a o uzbrojenie działek w inne media. Przy budowie drogi chcielibyśmy uzbroić te działki tak, aby potem nie niszczyć nawierzchni. Chodzi o budowę kanalizacji, sieci wodociągowej oraz linii elektrycznych. Jeszcze przed tymi gwałtownymi podwyżkami cen w budownictwie ocenialiśmy wielkość niezbędnych nakładów inwestycyjnych na 13-16 mln. Teraz po tych ogromnych podwyżkach nakłady te pewnie przekroczą 20 mln zł. Gmina w tej chwili nie dysponuje takimi pieniędzmi i szanse na to byśmy mieli niebawem takie środki są małe. W najbliższym czasie podejmiemy rozmowy z konkretnymi mieszkańcami na temat uregulowania własności działek pod budowę tej drogi. Myślę, że cały proces regulowania własności, przejęcia działek, projektowania i wykonania potrwa kilka lat.
   Jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę już teraz, to raczej je Pani uzyska, natomiast będzie trzeba we własnym zakresie zapewnić sobie dojazd do posesji oraz dostęp do mediów W razie wątpliwości zapraszam do urzędu gminy. Będziemy wtedy mogli wyjaśnić wszystkie sprawy związane z budową na tym terenie.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz
 8. Tadek
  Tadek 05 maja, 12:44

  Szanowny Panie Wójcie, zwracam się z uprzejmą prośbą zarówno do Pana jak i do Sołtysa i Radnego miejscowości Pawłów w sprawie psów wypuszczanych bez smyczy poza posesję. Precyzując mam na myśli psy w starodrożu. Wydaje mi się, że wielu mieszkańców nie jest świadomych odpowiedzialności za swoje zwierzęta, poza tym, że pies ładnie wygląda na zdjęciu powinno się zadbać o jego bezpieczeństwo a także o bezpieczeństwo pieszych i innych psów. Jest to ogromna nieodpowiedzialność w wykonaniu mieszkańców tzw. okopu. Wydaje mi się, że w celach edukacyjnych powinniście Państwo nałożyć odpowiednie mandaty czy innego rodzaju grzywny finansowe na właścicieli owych czworonogów. Liczę na szybką i ZDECYDOWANĄ reakcję.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 19 maja, 10:21

   Witam serdecznie.
   Pracownicy Urzędu Gminy w Pawłowie podjęli odpowiednie kroki mające na celu poinformowanie mieszkańców tzw. starodroża jakie mają obowiązki i jakie kary grożą im za nienależyte utrzymanie psa.
   Zgodnie z art.77 Kodeksu wykroczeń, Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
   W związku z powyższym jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać proszę o powiadomienie organów Policji, która podejmie odpowiednie kroki w celu ukarania właścicieli.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
 9. Rodzic
  Rodzic 05 maja, 09:16

  Panie Wójcie, proszę o wyjaśnienie dlaczego została zmieniona opłata za żłobek. Uzasadnienie do uchwały niestety nie wyjaśnia czym była podyktowana zmiana sposobu naliczania opłaty z indywidualnej, zależnej od faktycznej obecności dziecka w żłobku, na stałą. Zmiana ta wydaje się być mało korzystna, żłobek samorządowy stracił swój atut i teraz bardziej przypomina żłobek prywatny, poprzez obowiązek ponoszenia opłat nawet jeśli dziecko jest chore czy z innego powodu nie ma go w żłobku.
  Proszę również o informację czy Gmina zabiega o jakieś kolejne dofinansowania do pobytu dzieci w żłobku.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 11 maja, 10:49

   Dzień dobry,
   Opłata za Żłobek została zmieniona z godzinowej na stałą głównie z powodu wzrastających cen eksploatacji w skład których wchodzi opłata za ogrzewanie, energię, wynagrodzenie pracowników. Jednak mimo ponoszonych przez Gminę coraz większych kosztów utrzymania Żłobka opłata ta nie wzrosła na tyle, aby porównywać ją do wydatków za pobyt w Żłobku prywatnym, gdzie koszt za opiekę i wyżywienie jest dużo wyższy. W stosunku do wzrostu cen artykułów spożywczych opłata za wyżywienie nie uległa zmianie. W porównaniu do innych Żłobków w naszym zapewnione są wszystkie środki higieniczne dla Maluchów bez dodatkowych wkładów finansowych rodziców. Dla dzieci, które korzystają z całodziennej opieki w Żłobku zmiana opłaty z godzinowej na stałą jest bardziej korzystna. Opłata stała jest także wprowadzona z powodu bardzo niskiej frekwencji dzieci, które uczęszczały do Żłobka kilka dni w miesiącu bądź wcale nie były obecne przez bardzo długi czas, przez co blokowały miejsca bardziej potrzebującym. Zainteresowanie naszym Żłobkiem jest bardzo duże i liczba oczekujących cały czas wzrasta.
   Gmina obecnie nie zabiega o kolejne dofinansowanie do pobytu dziecka w Żłobku, jeżeli będą odpowiednie warunki do pozyskiwania środków finansowych z pewnością Gmina będzie się starała o takie wsparcie.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz na ten komentarz
   • Rodzic
    Rodzic 30 maja, 11:43

    Panie wójcie czy jest szansa na nowe miejsca w żłobku? Jak sam Pan zauważył lista oczekujących jest bardzo długa a w całej gminie tylko jeden żłobek. Może warto rozważyć otwarcie nowego punkty dla tych najmniejszych dzieci😊

    Odpowiedz na ten komentarz
    • Marek Wojtas
     Marek Wojtas 21 czerwca, 12:24

     Witam serdecznie.
     Jak już pisałem w poprzednim poście gmina będzie się ubiegać o tworzenie dodatkowych miejsc w żłobkach jeżeli taki konkurs zostanie ogłoszony. Obecnie nie ma możliwości by samorząd uzyskał pieniądze na ten cel w ramach jakiegoś w miarę korzystnego programu. Szanse na pozyskanie środków na ten cel mają się pojawić w nowej perspektywie budżetowej Unii.
     Chce jednocześnie zaznaczyć, że w naszej gminie funkcjonuje jedyny publiczny żłobek w powiecie. Nawet w Starachowicach gmina nie otworzyła żłobka, funkcjonują jedynie żłobki prywatne. Koszt wysłania dziecka do żłobka prywatnego jest wielokrotnie większy niż do żłobka, który działa w Pawłowie.
     Serdecznie pozdrawiam.

     Odpowiedz na ten komentarz
 10. Paulina K
  Paulina K 03 maja, 23:33

  Panie Wójcie, kiedy rozpocznie się długo planowana inwestycja stworzenia chodnika na starej drodze w Pawłowie? Smutno się na to patrzy przy wizytach u rodziców.

  Odpowiedz na ten komentarz
  • Marek Wojtas
   Marek Wojtas 05 maja, 11:16

   Witam serdecznie.
   Przebudowa drogi Pawłów (starodroże) powinna się rozpocząć w najbliższych dniach. Jesteśmy już po przetargu. Umowa z wykonawcą została podpisana 22 kwietnia 2022r. Wykonawcą robót będzie firma Budromost. Po przebudowie droga posiadała będzie szerokość jezdni 5,00 m oraz chodnik usytuowany przy krawędzi jezdni o szerokości 2m. Chodnik będzie usytuowany po lewej stronie od km 0+00 do km 0+178, następnie od km 0+178 do km 0+580 po prawej stronie, jadąc w kierunku Starachowic.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Przetłumacz stronę

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...

Szanowny Panie Wójcie , dwa pytania związane z gospodarką wodną w naszej gminie : 1)...

Witam serdecznie. Umowa na budowę sali gimnastycznej w Jadownikach już została podpisana. Zadanie w ramach...

Logowanie