Rocznica pacyfikacji wsi Żuchowiec i Gębice
W niedzielę, 24 maja 2015 roku obchodzono 72. rocznicę I pacyfikacji wsi Żuchowiec i Gębice. Uroczystości odbyły się na skraju pobliskiego lasu, przy jednym z pomników wzniesionych na cześć ofiar hitlerowskich zbrodni dokonanych w 1943 roku.
Wzięli w nich udział uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Godowie, mieszkańcy okolicznych wsi oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Pawłów – Pan Marek Wojtas, Sekretarz Gminy – Pan Jerzy Kaczor, Kustosz Sanktuarium w Kałkowie-Godowie – Ks. Zbigniew Stanios, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Pawłowie – Pan Zdzisław Zapała, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Pawłowie – Pan Karol Zuba, członek Rady Miasta Starachowice – Pan Sylwester Kwiecień oraz drużyna strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej w Godowie – Pani Wanda Ciepielewska, która przypomniała tragiczne karty historii z maja i listopada 1943 roku oraz podkreśliła, że naszym moralnym, a także patriotycznym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o wszystkich ofiarach tego bestialskiego mordu – i tych rozstrzelanych, i tych, którzy zginęli w płomieniach, i tych, którym udało się przeżyć tamtą gehennę, ale odcisnęła ona w ich umysłach niezatarte piętno. Zwróciła się do wszystkich zebranych z apelem, aby szczera modlitwa, krzepiąca pieśń oraz słowa poety były naszym hołdem złożonym pamięci ofiar tamtych tragicznych wydarzeń.
Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Magdaleny Graczak, Pani Anny Kwiecień i Pana Dariusza Dygasa, który nawiązywał do bolesnych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Dzieci z wielkim przejęciem recytowały wzruszające utwory poetyckie, a chór szkolny zachwycał wszystkich zebranych pięknym wykonaniem piosenek o tematyce patriotycznej i żołnierskiej. Na koniec swojego występu uczniowie zgodnie przyrzekli, że będą czcili pamięć poległych i nigdy nie zapomną o naszej burzliwej przeszłości.
W intencji wszystkich pomordowanych została odprawiona msza święta, którą celebrował Ks. Kustosz Zbigniew Stanios. W wygłoszonej homilii podkreślił, jak ważne jest krzewienie uczuć patriotycznych wśród młodego pokolenia i pamięć o polskiej historii.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców na płycie pomnika przez przybyłe delegacje.
Fotogaleria:
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...