Rok dla Niepodległej
„Polska nie jest czyjąś własnością, a naszym wspólnym dziedzictwem” prof. Andrzej Nowak. Każdy z nas, Polaków wie, czym jest Niepodległość. Przecież uczymy się tego od najmłodszych lat: Niepodległość to Polska. To po prostu wolność.
Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.
W związku z przypadającą w 2018 roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości 24 stycznia do naszej szkoły przybyli zaproszeni goście – Młodzieżowa Grupa Teatralna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie wraz z Panią dyrektor Alicją Imiołek oraz Paniami: Bożeną Sławek, Niną Kusiak, Magdaleną Wójcik, Elżbietą Sławek i Panem Czesławem Rybką.
Młodzież wystąpiła z programem pt. „Bal charytatywny w saloniku dziedziczki Omskiej”. Zaproszeni goście przybliżyli nam postać ówczesnych ziemian z terenu naszej gminy: rządcę Rafalskiego z Tarczka, Państwa Kotkowskich z Łomna, młodego dziedzica Wietrzykowskiego z Brzezia, doktora nauk technicznych Juńskiego z Warszówka, profesora Pomianowskiego z Radkowic, właściciela Pokrzywnicy doktora Niepokojczyckiego, pana Karnickiego z Chybic, panią Komornicką z Jadownik, pana Budzyńskiego z Rzepina. Aktorzy podczas balu u fikcyjnej dziedziczki Omskiej zaprezentowali przeboje dwudziestolecia międzywojennego takie jak: „Ach, jak przyjemnie”, „Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”. Ponadto mogliśmy zobaczyć tańce narodowe: poloneza, mazura, walca.
Cała społeczność szkolna z dużą uwagą oraz zaangażowaniem , a także w ciszy i skupieniu przyglądała się przebiegowi balu. Bal według słuchaczy był znakomity, o czym świadczyły gromkie brawa zarówno ze strony nauczycieli jak i uczniów.
Takie spotkania umożliwiają pokazanie dzieciom i młodzieży czym jest patriotyzm oraz to, że powinniśmy wszyscy niezależnie od wieku być patriotą i nie wstydzić się tego. Dowodem potwierdzającym to stwierdzenie jest m.in. działanie Młodzieżowej Grupy Teatralnej działającej przy GOKSiR w Pawłowie. Jako szkoła możemy pochwalić się tym, że wśród aktorów Młodzieżowej Grupy Teatralnej są trzy uczennice z II klas gimnazjalnych naszej szkoły: Maria Skrzeczyna, Julia Kozieł i Weronika Ryś.
Opracowanie i fotogaleria: M. Ryś
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...