pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili
  • Komunikat w sprawie stanu realizacji ustawy o dodatku węglowym Na dzień 11 października 2022 roku do Wójta Gminy Pawłów wpłynęło 3 842 wnioski, z czego do 31 sierpnia 2022 r. – 2 976 wniosków....
  • Zakup preferencyjny węgla. Wstępne zapotrzebowanie W związku z trwającymi w Parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej pracami nad ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, która ma określać ramy współpracy rządu z samorządami w celu rozdysponowania......
  • Zmiana godzin funkcjonowania oświetlenia ulicznego W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej informujemy, iż w najbliższym czasie zmienią się godziny funkcjonowania oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Pawłów. W godzinach rannych oświetlenie świecić będzie od godziny......
  • Dodatek grzewczy dla gospodarstw domowych W dniu 19 września 2022 roku opublikowana została ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, która weszła w życie dzień po jej......
  • Patriotyczne popołudnie w kałkowsko-godowskim Sanktuarium Niedzielne popołudnie 28 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie upłynęło pod znakiem patriotyzmu za sprawą dwóch arcyciekawych wydarzeń – Pikniku Wojskowego oraz koncertu „Świętokrzyska droga......

…tu się Polska zaczęła…

…tu się Polska zaczęła…
12 czerwca
23:06 2018

Takie hasło przyświecało wycieczce turystyczno-krajoznawczej, w której udział wzięli uczniowie kl. VII oraz gimnazjaliści z PSP w Rzepinie. W dniach 5-6 VI 2018roku uczniowie udali się do Wielkopolski. Wycieczka ta została zorganizowana w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, a jej celem było zapoznanie uczniów z kolebką państwa polskiego.
Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami, paniami A. Żelazną-Jeśko, B. Nowak i A. Żur, udali się do Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Uczniowie zwiedzali Katedrę Gnieźnieńską Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha stanowiącą pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Była ona miejscem koronacji pierwszych królów Polski. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego. W tym miejscu uczniowie mogli obejrzeć wystawę czasową i wystawy multimedialne z komentarzami lektora. Następnie miało miejsce zwiedzanie z przewodnikiem rezerwatu archeologicznego w Biskupinie – najbardziej znanego w Europie Środkowej, po czym wszyscy udali się do miejsca zakwaterowania, pensjonatu, który znajdował się w miejscowości o nazwie Wenecja.
Kolejny dzień wycieczki wypełniony był wieloma atrakcjami. Wszyscy po śniadaniu udali się do Poznania, gdzie spacerem odcinkiem Traktu Królewsko-Cesarskiego dotarliśmy na Stary Rynek z renesansowym Ratuszem, kolorowymi domkami budniczymi, Placem Wolności z fontanną Wolności, Wagą miejską oraz niezwykle ciekawą Farą Poznańską– bazyliką kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa. Oczywiście dane nam było usłyszeć hejnał Poznania, codziennie odgrywany z wieży ratuszowej  oraz mogliśmy zobaczyć trykające w południe Koziołki poznańskie.
Zwiedzaliśmy również Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, mieszczące się na Starym Rynku które powołał do życia Józef Dowbor-Muśnicki, ze zbiorami obejmującymi około 40 tys. eksponatów.
Nie zabrakło również czasu wolnego na zakup pamiątek oraz na degustację specjału Poznania – rogala świętomarcińskiego czy serwowanego w słynnej poznańskiej Restauracji Bamberka regionalnego dania zwanego Pyra z gzikiem. Nasz przewodnik po Poznaniu, pani Małgosia, w trakcie naszego pobytu w tym mieście przybliżyła nam również elementy gwary poznańskiej, więc już wiemy kto to jest heksa, bamber, szczun czy co to jest pyra, glapa lub bejmy. Ze Starego Rynku udaliśmy się do tzw. Bramy Poznania– pierwszego w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach Ostrowa Tumskiego – jedynej pozostałej z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. W Bramie Poznania każdy mógł odbyć fascynującą podróż w czasie, od początków państwa polskiego poprzez wielowiekową historię tego miejsca po współczesność.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku w Kórniku, malowniczo położonej rezydencji magnackiej zbudowanej w stylu gotyku angielskiego, mieszczącej muzeum z oryginalnymi wnętrzami, kolekcją broni i malarstwa polskiego.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni, pozytywnie zmęczeni, wzbogaceni o wiedzę związaną z początkami państwa polskiego.

Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem biura podróży Globtim za profesjonalizm w przygotowaniu wycieczki dla naszych uczniów.

-Opiekunowie

Przetłumacz stronę

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...

Szanowny Panie Wójcie , dwa pytania związane z gospodarką wodną w naszej gminie : 1)...

Witam serdecznie. Umowa na budowę sali gimnastycznej w Jadownikach już została podpisana. Zadanie w ramach...

Logowanie