Wspólne czytanie w Szkole Podstawowej w Jadownikach

Decyzją Minister Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2015/2016 jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej jest rozwijanie kompetencji czytelniczych i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Wychodząc naprzeciw tym zadaniom Szkoła Podstawowa w Jadownikach realizuje projekt Wspólne czytanie, w który włącza się cała społeczność uczniowska, nauczyciele oraz rodzice. W ramach tego przedsięwzięcia podjęto szereg różnorodnych działań. W październiku w kl. II czytana była bajka Czerwony Kapturek przez panią Ewelinę Jarosz, mamę jednej z uczennic tej klasy. Po wysłuchaniu opowieści dzieci wyciągały wnioski, jak należy właściwie postępować. Ostatecznie doszły do prawdy, że ,,grzeczne dzieci zawsze słuchają rodziców”. Po czym wykonały ilustrację do przeczytanej bajki. Podobny charakter miało spotkanie z książką w kl. I. Tym razem uczniowie wysłuchali wiersza Juliana Tuwima Rzepka czytanego przez rodzica – panią Joannę Wrzesień. Utwór wywarł duże wrażenie na dzieciach, dowodem czego były piękne portrety wybranych postaci i prawidłowe przyklejenie bohaterów na planszy. Najwięcej emocji wśród uczniów wzbudziła jednak zabawa ruchowa Wyciągniemy rzepkę. Do przygody z poezją zostali ponownie zaproszeni uczniowie klasy II. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci z klasyki poezji czytała pani Dorota Ziewiec. Były to utwory Jana Brzechwy, Kazimiery Iłakowiczównej, Kaliny Beluch, Ewy Szelburg-Zarembiny, Grażyny Orlińskiej, Wandy Chotomskiej. Nie zabrakło w tym dniu także wspaniałych baśni Hansa Christiana Andersena. Dla upamiętnienia spotkania uczniowie wykonali prace plastyczne, zaś na pożegnanie zaśpiewali i zatańczyli do utworu Była raz kózka. Baśń Mała Syrenka Andersena była też czytana w kl. III przez panią Joannę Mergalską. Dzieci tej klasy wykazały się kunsztem artystycznym i wykonały piękne prace do przeczytanego utworu. Do projektu Wspólne czytanie została też włączona klasa zero. Młodszym kolegom i koleżankom czytali uczniowie klas starszych. Dzieci żywiołowo reagowały słuchając opowieści o Słoniu Trąbalskim, Pawle i Gawle, Chorym kotku, czy Małpie w kąpieli. Na koniec spotkania, z wypiekami na twarzy komentowały poznane historie bohaterów. Inicjatorami spotkań propagujących czytanie w klasach młodszych były panie: Barbara Dudzic, Edyta Przygoda, Lucyna Saramak.
Pragnąc rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze i „zaprzyjaźnić się” na dobre z książką uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami: p. Edytą Dawiec, p. Elżbietą Madej, p. Grażyną Staszewską odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Starachowicach. Dzięki uprzejmości pani bibliotekarki dowiedzieli się m.in. w jaki sposób działa ta placówka, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem i do czego służy karta czytelnika.
Zwieńczeniem pierwszego etapu realizacji projektu Wspólne czytanie była inscenizacja Sąd nad książką w wykonaniu uczniów kl. 0, IV-VI. Młodzi aktorzy wcielając się w rolę książki, sędziego, obrońcy, oskarżyciela, komputera, płyty, bibliotekarki, czytelników wygłaszali swoje racje. Decyzja sędziego była korzystna dla książki. Prowadzący rozprawę argumentował, że oskarżona jest przecież źródłem wiedzy i wzruszeń, a czytanie jest tym dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała. Tego samego zdania byli również rodzice, ponieważ przedstawienie było prezentowane na wywiadówce. Natomiast hasło przewodnie spotkania Czyta mama, czyta tata, czytam ja stało się zachętą do dalszych działań w zakresie popularyzowania czytelnictwa wśród uczniów. Za przedstawienie odpowiedzialne były panie: Aleksandra Bicz, Elżbieta Madej, Lucyna Saramak.
Wszystkie przedsięwzięcia niewątpliwie przyczyniły się do większego zainteresowania uczniów książką. Dzieci chętnie wypożyczały nowe woluminy z programu Książki naszych marzeń na ferie zimowe.
Fotogaleria:
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...