,,WŚRÓD WIELU OJCZYZN JA CHCĘ TEJ JEDNEJ…” – OBCHODY 97. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ W CHYBICACH
11 listopada jest najważniejszym polskim świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku, po123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość i ponownie pojawiła się na mapie Europy i świata.
Zgodnie z tradycją 10 listopada 2015 r. na forum naszej szkoły – Zespołu Szkół w Chybicach – odbyła się podniosła uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli: dyrektor Zespołu Szkół w Chybicach – pan Dariusz Linek, wicedyrektor – pani Anna Kosiarska, ksiądz Janusz Bachurski – proboszcz tutejszej parafii, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice, nauczyciele oraz cała społeczność uczniowska.
Uczniowie klas V a, V b i VI zaprezentowali program artystyczny pt. „WŚRÓD WIELU OJCZYZN JA CHCĘ TEJ JEDNEJ…”. Obok dwójki narratorów, którzy wprowadzali widza w odpowiedni moment dziejów Polski, na scenie prezentowali się także recytatorzy i odtwórcy ról. Pojawiła się także Polska ( Nina Wiśniewska) oraz Ignacy Krasicki ( Patryk Świetlik) z bajką „Ptaszki w klatce” oraz najmłodsi recytatorzy z klasy II a szkoły podstawowej ( Oliwka Ostrek i Piotruś Orzeł), którzy z przejęciem wyrecytowali wiersz „ Kto ty jesteś?”. Przypomniano trudne lata niewoli, począwszy od utraty niepodległości, poprzez powstania narodowe, I i II wojny światowe ( Katyń), czasy stanu wojennego aż do współczesności. Zaprezentowany program był przede wszystkim hołdem dla tych, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę. Pozwolił widzom zrozumieć sytuację naszego narodu, który przeszedł długą i dramatyczną drogę ku wolności i docenić wolność, której nie otrzymaliśmy raz na zawsze, ale o którą należy dbać i pielęgnować. Pewnym ostrzeżeniem dla nas – dorosłych były dzieci, które przedstawiły współczesny świat komputerów, niekiedy biedy, narkotyków i alkoholizmu, zwracając się z zapytaniem do Polski czy może to zmienić. Dopełnieniem prezentowanych scen były pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego i uzdolnionych wokalistek z gimnazjum ( Weroniki Skiminy, Natalii Jop, Karoliny Gałek) pod kierunkiem – pana Jacka Śliwy. Przepiękną i niezwykle pracochłonną dekorację w barwach narodowych oraz rekwizyty wykonała – pani Małgorzata Śliwczyńska. Scenariusz uroczystości opracowała – pani Dorota Wojtan. Natomiast o stroje zadbali rodzice. Wysiłek wszystkich został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.
Po zakończeniu uroczystej akademii dyrektor – pan Dariusz Linek podziękował młodym aktorom, wyrażając radość z powodu integracji społeczności szkolnej , której przedstawiciele każdego stopnia edukacji wzięli udział w przygotowaniu tej niezwykle ważnej akademii. Podziękował nauczycielom, którzy podjęli się trudu pokazania tej niecodziennej lekcji historii i patriotyzmu. Zachęcił obecnych do świętowania 11 listopada i udekorowania domów symbolami narodowymi.
Ten szczególny dzień powinien być dla nas Polaków okazją do powiedzenia sobie: „Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”, wzbudzać dumę i radość. Stać się czymś więcej, niż tylko czerwoną kartką w kalendarzu i dniem wolnym od nauki i pracy. Młodemu pokoleniu powinien uświadomić, że życie w wolnej Polsce zawdzięczamy tym, którzy walczyli o nią. Ukazywać takie wartości jak: patriotyzm, przynależność do narodu polskiego oraz poświęcenie największej wartości, jaką jest życie.
Po zakończonej uroczystości dyrekcja szkoły, ksiądz proboszcz i przedstawiciele nauczycieli w asyście ,,żołnierzy”, udali się pod symboliczny grób poświęcony Feliksowi Karnickiemu, naszemu rodakowi, który żył wśród chybickiej społeczności i zginął w 1940 roku w Charkowie. Pamięć tego i innych bohaterów walki o niepodległość uczczono zapaleniem znicza, modlitwą i minutą ciszy.
Opracowała: Dorota Wojtan
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...