Wycieczka do Warszawy w ramach realizacji programu „Bezpieczna+”
7 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dąbrowie w ramach realizacji programu ” Bezpieczna +” wzięli udział w wycieczce do Warszawy, której hasłem przewodnim jest „Tolerancja podstawą przyjaźni”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas: I- VI, grupa rodziców i nauczyciele.- wychowawcy. W czasie jazdy autokarem pan Piotr -pilot wycieczki w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam cel wycieczki.
Pierwszym punktem programu było Muzeum Historii Żydów Polski POLIN .Po dotarciu na miejsce zafascynowała nas bryła budynku muzeum, zaprojektowana przez fińskiego architekta Rainera Mahlamaki. Po przekroczeniu bramek zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i zaopatrzeni w Audio Guide – głośniki ze słuchawkami. Każda grupa zwiedzała galerie ze swoją panią przewodnik, które w bardzo ciekawy sposób przekazały informacje o historii i kulturze polskich Żydów. Zwiedziliśmy prawie wszystkie galerie, ale najbardziej zainteresowały nas galerie: Las, Polska , kraj tolerancji i galeria prezentująca bimę synagogi w Gwoźdźcu. Na koniec uczestnicy wycieczki otrzymali ciekawe materiały, m.in. alfabet hebrajski, kopię biletu na bezpłatny przejazd w wagonie dla Żydów. Każdy mógł sobie wydrukować symbol jednej z paru żydowskich drukarni Izraelitów.
W dalszej części wycieczki miała miejsce wizyta w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej. Meczet to miejsce modlitwy warszawskich muzułmanów. Zwiedziliśmy sale modlitwy z zapleczem, sale wykładową, obejrzeliśmy panoramę Warszawy z tarasu widokowego znajdującego się na samej górze świątyni. Obejrzeliśmy także krótką prezentację na temat wiary muzułmanów , a także zobaczyliśmy modlących się mężczyzn i kobiety. Była to dla nas fascynująca lekcja modlitwy innej religii. Po wizycie w meczecie pojechaliśmy na obiad do restauracji.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie synagogi wzniesionej z inicjatywy Zalmana i Rywki Nożyków. To właśnie oni przeznaczyli swój majątek na wybudowanie synagogi, która jest jedyną, czynną synagogą w Warszawie, która przetrwała II wojnę światową.
Po trzech godzinach podróży wzbogaceni o wartościową lekcję o tolerancji dotarliśmy przed szkołę, gdzie na naszych uczniów czekali rodzice. Wszyscy troszkę zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domów.
Opracowała: Lidia Gulba
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...