Wyprawa do Stolicy
W pochmurny i chłodny poranek 9 listopada 2017 r. uczniowie klas VII a, VII b szkoły podstawowej oraz II gimnazjum w towarzystwie kolegów i koleżanek z Publicznej Szkoły w Jadownikach oraz Szkoły Podstawowej w Śniadce wyruszyli na wycieczkę do Warszawy.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, wizyta w Planetarium znajdującego się nieopodal Stadionu Narodowego oraz spacer po mieście i zwiedzanie zabytków stolicy.
Pierwszym punktem programu był spacer po centrum stolicy. Zaczęliśmy od Placu Zamkowego, gdzie mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek Królewski – niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie, wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy. Z Placu Zamkowego udaliśmy się jedną z najbardziej znanych ulic stolicy, kryjącej w sobie wiele zabytków – Krakowskie Przedmieście. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol, Kościół Wizytek, Gmachy Uniwersytetu Warszawskiego, Następnie przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieliśmy okazję zobaczyć próbę defilady w związku ze zbliżającymi się obchodami 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Kolejnym punktem naszej wyprawy było Planetarium – Niebo Kopernika, przykryte kopułą o średnicy 16 metrów planetarium pozwala przenieść się do najodleglejszych zakątków kosmosu, w głąb wulkanu oraz cofnąć do początków życia na Ziemi. Dzięki zastosowaniu tu nowoczesnych technologii multimedialnych uczestnicy seansów odnoszą wrażenie zanurzenia się w obserwowanych, na co dzień niedostępnych światach. Nasza grupa została zabrana w podróż w poszukiwaniu życia. Aby odnaleźć ślady choćby najmniejszych mikroorganizmów, przemierzyliśmy Układ Słoneczny. Na razie znamy tylko jedno miejsce we Wszechświecie, w którym istnieje życie. Jednak wciąż zastanawiamy się, czy jeszcze gdzieś znajdziemy jego przejawy i naukowcy sprawdzają różne teorie. Przed seansem odbył się pokaz na żywo prowadzony przez prezenterów planetarium.
Ostatnim punktem były wystawy w Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.
Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Ewa Kutera, Izabela Kalisz oraz Elżbieta Madej. Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki była pani Małgorzata Kasprowicz.
opracowanie i fotogaleria: I. Kalisz
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...