pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Zabytki

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór w Europie posiadające owiane legendami szczyty Łysej Góry i Łysicy. Jest także wielka i tajemnicza Puszcza Jodłowa. Na turystów czekają ruiny potężnych niegdyś warowni: zamku biskupiego z XIV wieku w Bodzentynie oraz zamku królewskiego z XIV wieku w Chęcinach. Wiekowe klasztory – zespół klasztorny bernardynek z XVII wieku w Świętej Katarzynie, zespół klasztorny Cystersów z XII w. w Wąchocku.

Wśród atrakcji naszego regionu na uwagę zasługują: XI wieczny kościół w Tarczku, jedyne w Polsce, klasztor bernardynek z XVII wieku w Świętej Katarzynie, Muzeum Henryka Sienkiewicza – pałacyk w Oblęgorku. Dąb „Bartek” – pomnik przyrody liczący 1200 lat, odkryta w 1964 roku Jaskinia „Raj”, miejsce postoju i walk AK pod dowództwem „Ponurego” – Wykus, gdzie obecnie znajduje się pomnik z nazwiskami poległych partyzantów, Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie, kopalnia krzemienia pasiastego z okresu neolitu w Krzemionkach Opatowskich, jedyna w Polsce hodowla bizonów w Kurozwękach.

Gmina Pawłów bogata jest w obiekty, które możemy określić mianem zabytków. Duża ich część stanowią obiekty sakralne, którym poświęcona została osobna podstrona naszego serwisu. Pozostałe zabytki przedstawiamy poniżej.

Gminna Ewidencja Zabytków

Dworek w Warszówku

W Warszówku zachował się murowany dworek z II połowy XIX w., w którym mieszkali sędziowie ziemscy guberni kieleckiej. Wśród nich był sędzia sądu grodzkiego w Bodzentynie i Kielcach Aleksander Gut, były plenipotent dóbr Lwa Tołstoja w Jasnej Polanie w Rosji. Z czasem dworek stał się własnością rodziny Juńskich, mieszkali w nim do roku 1950. Ostatni właściciel, Stanisław Juński – pochowany na „nowym” cmentarzu – był w latach międzywojennych sędzią Sądu Najwyższego.

Dworek i otaczający go piękny park jest obecnie własnością prywatną, wejście na jego teren odbywa się za zgodą właścicieli.

Pokrzywnica

Zwiedzając gminę Pawłów warto odwiedzić miejscowość Pokrzywnica. Jest to niewielka wieś położona na zachodnim brzegu zalewu „Wióry”, niegdyś oaza spokoju, z dala od ruchliwych tras i zgiełku, dziś ochoczo odwiedzana przez wędkarzy, powoli staje się atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku.

Główną częścią Pokrzywnicy jest około sześciohektarowy park, stanowiący pozostałość po dworskim majątku. W miejscu gdzie dawniej stał dwór, dziś znajduje się krąg na ognisko. Na fundamentach jednego z budynków gospodarczych zbudowana została szkoła. Dziś budynek stoi niezagospodarowany.

Na skraju parku, w centrum wsi , zachował się dwukondygnacyjny murowany spichlerz. Jak informuje data nad jego drzwiami pochodzi on z roku 1866 r. Obecnie część jego służy jako remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Pokrzywnicy, a także jako kaplica, w której w niedzielę i święta odprawiane są msze.

Zbiornik „Wióry”

Zwiedzając gminę Pawłów nie sposób ominąć wspaniałego zbiornika „Wióry”. Budowę zalewu rozpoczęto w 1980 roku, a ukończono w 2005 r. Podczas budowy odnaleziono tutaj szczątki dinozaurów z okresu triasu, których część znajduje się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jego powierzchnia wynosi, w zależności od poziomu wody, od 248 ha do nawet 408 ha. Celem zbiornika jest ochrona przed powodzią i wyrównanie przepływów poniżej zbiornika oraz wykorzystanie energetyczne. Wody zbiornika, bogate w różnego rodzaju ryby, są prawdziwym rajem dla wędkarzy.

Przydrożne krzyże, kapliczki

Gmina Pawłów usłana jest przydrożnymi krzyżami, kapliczkami i figurami będącymi „świadkami” wiary pokoleń, które żyły przed nami.

Pawłów: Kapliczka Św. Jana

W miejscowości Pawłów, przy drodze wojewódzkiej, znajduje się kapliczka murowana z czerwonej cegły. Widnieje na niej rok wzniesienia kapliczki – 1905. Wewnątrz znajduje się drewniana polichromowana figura św. Jana, od imienia którego kapliczka bierze nazwę. Kapliczka stanowi jeden z ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała.

 
Pawłów: Obelisk pod nowym cmentarzem

Przy wejściu na „nowy” cmentarz parafialny w Pawłowie napotkamy kamienny obelisk z krzyżem. Historia pomnika związana jest z rokiem odzyskania przez Polskę niepodległości – 1918. W dziesiątą rocznicę tego wydarzenia mieszkańcy ówczesnej gminy Rzepin wznieśli pomnik w kształcie kopca z kamieni polnych, na szczycie z krzyżem żelaznym i pamiątkową tablicą.

Pawłów, Ambrożów: Pomnik „Ku czci mieszkańców gminy poległych w walce z bolszewikami w 1920 r.”
 
Na granicy miejscowości Ambrożów i Warszówek znajduje się stary betonowy pomnik. Na samej górze ma wyżłobiony krzyż, poniżej znajdziemy wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego i napis: „PADLI NA POLU CHWAŁY ODPIERAJĄC OD GRANIC PAŃSTWA POLSKIEGO POD WODZĄ JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO NAWAŁĘ BOLSZEWICKĄ W 1920 R.”. Pomnik zawiera również wyryte nazwiska 26 poległych wraz z miejscowościami z których pochodzili. Wszyscy byli mieszkańcami gminy Pawłów.

Chybice: Kapliczka Św. Nepomucena

Drewnianą kapliczkę z figurą św. Nepomucena znajdziemy w miejscowości Chybice. Całość pochodzi z XIX w.

Stary Bostów: Krzyż z 1898 roku

W Starym Bostowie przy drodze wojewódzkiej znajduje się figura z krzyżem postawiona „NA CZEŚĆ I NA CHWAŁĘ PANA BOGA” w roku 1989 przez małżeństwo Ludwikę i Dominika z Lipców.

1 komentarz

  1. Nowak
    Nowak 30 czerwca, 13:07

    Witam,
    Piękny akt historyczny. Pokusiłbym się również na umieszczenie tutaj informacji o starym cmentarzu w Pawłowie i żołnierzach tam pochowanych.

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

Przetłumacz stronę

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...

Szanowny Panie Wójcie , dwa pytania związane z gospodarką wodną w naszej gminie : 1)...

Witam serdecznie. Umowa na budowę sali gimnastycznej w Jadownikach już została podpisana. Zadanie w ramach...

Logowanie