pawlow.pl | Oficjalna strona internetowa Gminy Pawłów

Aktualności

 Z ostatniej chwili
  • Komunikat w sprawie stanu realizacji ustawy o dodatku węglowym Na dzień 11 października 2022 roku do Wójta Gminy Pawłów wpłynęło 3 842 wnioski, z czego do 31 sierpnia 2022 r. – 2 976 wniosków....
  • Zakup preferencyjny węgla. Wstępne zapotrzebowanie W związku z trwającymi w Parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej pracami nad ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, która ma określać ramy współpracy rządu z samorządami w celu rozdysponowania......
  • Zmiana godzin funkcjonowania oświetlenia ulicznego W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej informujemy, iż w najbliższym czasie zmienią się godziny funkcjonowania oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Pawłów. W godzinach rannych oświetlenie świecić będzie od godziny......
  • Dodatek grzewczy dla gospodarstw domowych W dniu 19 września 2022 roku opublikowana została ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, która weszła w życie dzień po jej......
  • Patriotyczne popołudnie w kałkowsko-godowskim Sanktuarium Niedzielne popołudnie 28 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie upłynęło pod znakiem patriotyzmu za sprawą dwóch arcyciekawych wydarzeń – Pikniku Wojskowego oraz koncertu „Świętokrzyska droga......

70-lecie i nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie

70-lecie i nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie
10 października
06:44 2018

W roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie 2 października 2018 roku obchodziła podwójną uroczystość: 70- lecie istnienia oraz nadania jej imienia Michała Basy.

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie – Teresa Sobczak uroczyście przywitała licznie przybyłych gości. Wśród nich byli: Wójt Gminy Pawłów – Marek Wojtas, Przewodniczący Rady Gminy w Pawłowie – Henryk Więcław, ks. Dziekan Andrzej Rdzanek, ks. Franciszek Piwowarczyk, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach – Andrzej Dąbrowski, dyrektorzy bibliotek publicznych: Jolanta Sopińska – Miejska Biblioteka Publiczna im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach, Anna Stachucy – Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach, Dorota Tomaszewska – Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec, Małgorzata Polakowska – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wąchocku, Marta Janicka – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot w Bodzentynie, Teresa Banaszczyk – Gminna Biblioteka Publiczna w Skarżysku Kościelnym, Małgorzata Wiśniewska – Miejsko-Gminna Bibliotka Publiczna im. Jana Pawła II w Suchedniowie, Barbara Kozłowska – Gminna Biblioteka Publiczna w Waśniowie, Ewa Trzmiel – Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Słupi, emerytowane bibliotekarki: Anna Fałek, Bogusława Gała oraz Krystyna Kwiecień. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili także: dyrektorzy Publicznych Szkół Podstawowych: z Pawłowa – Katarzyna Stanecka wraz z nauczycielami, z Radkowic – Marcin Głowacki, Wiesława Rutkowska – nauczycielka z PSP w Rzepinie, która swoją wiedzą bardzo wspomagała bibliotekę przy wyborze i prezentowaniu sylwetki patrona, Stanisława Pepeś – prezes Klubu Seniora w Pawłowie, Henryk Cioroch – komendant gminny OSP, Marek Styczyński – naczelnik OSP w Pawłowie, Alicja Imiołek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, sołtysi, przedstawiciele różnych instytucji i firm, którzy uczestniczą w życiu biblioteki. Ze szczególna radością powitani zostali czytelnicy i przyjaciele biblioteki, którzy współtworzą to miejsce. Bardzo ważnymi gośćmi uroczystości była rodzina patrona Biblioteki – dzieci w osobach: państwo Halina i Adama Bernaccy, państwo Leokadia i Jan Basa, pani Regina Przygoda, pani Mirosława Graba, pan Zbigniew Kowalski oraz wnuki: Adam Basa i Anna Wojteczek.

W dalszej kolejności zaprezentowana została historia funkcjonowania Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie przez dziesięciolecia oraz prezentacja ukazująca jej codzienną pracę i działalność.
Od tego roku Biblioteka będzie honorować tytułem Przyjaciela Biblioteki osoby, które będą ściśle współpracować i włączać się w działalność Biblioteki. Kapituła złożona z bibliotekarek przyznała tytuł za zaangażowanie i troskę o dobro biblioteki, tworzenie tego miejsca, za współpracę w kształtowaniu nawyku obcowania z książką, za propagowanie wiedzy o słowie pisanym, oraz uczestnictwo we wspólnych, integrujących środowisko imprezach kulturalno -edukacyjnych. Pierwszymi utytułowanymi Przyjaciółmi Biblioteki za 2017 zostały: Dorota Mandziak, Marianna Kutera i Anna Styczeń.

Drugą bardzo ważną częścią uroczystości było nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej. Poprzez nadanie imienia Biblioteka: uzyska swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych bibliotek, pokaże osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania, pozyska do współpracy osoby i instytucje związane z patronem, oprze swoje działania na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona i wzbogaci swoją obrzędowość związaną z patronem.

Pani Anna Michta przedstawiła postać Patrona, a uzupełniłem były wspomnienia jego dzieci, które opowiadały o codziennym życiu ojca jako głowy rodziny, gospodarza, społecznika, animatora kultury, o wizytach sławnych ludzi w ich domu.

Na uroczystości nie zabrakło prezentacji także poezji Michała Basy. Wiersz „O moim ojcu” zaprezentował Andrzej Majewski, jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej był wielokrotnym laureatem konkursów gminnych, regionalnych i wojewódzkich poezji ludowej. Teraz jako dorosły człowiek doskonale odnalazł się w roli recytatora swojego ulubionego wiersza.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było poświęcenie pamiątkowej tablicy przez ks. dziekana Andrzeja Rdzanka, a następnie jej odsłonięcie przez najbliższą rodzinę.

Podsumowaniem uroczystości były wystąpienia uczestników. Wypowiedziano wiele słów uznania dla Biblioteki i o Patronie poprzez cytaty z jego wierszy. Biblioteka otrzymała w prezencie dużo książek i kwiatów.

Występ zespołu Wiarusy z piosenkami legionowymi uświetnił tą wspaniałą uroczystość ściśle związaną ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niespodzianką dla wszystkich był wiersz pt. „Nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie” napisany i zaprezentowany przez autorkę Małgorzatę Orczyk.

Po występie artystycznym goście zostali zaproszeni na tort, który był udekorowany ex librysem, lampkę szampana oraz zimne przekąski.

O PATRONIE

Pan Michał Basa urodził się 4 września 1912 r, żył i pracował w miejscowości Tarczek.

W czasie okupacji należał do AK i pod pseudonimem „Mściciel” brał udział w 58 akcjach bojowych, które opisał w książce „Opowiadania partyzanta”.

Za swoje poświęcenie i oddanie Ojczyźnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Był człowiekiem oddanym lokalnej społeczności. Żył aby pomagać innym, a nie po to aby go podziwiano. Był wspaniałym animatorem kultury. Część swojego domu oddał na świetlicę. To tu wystawiane były sztuki teatralne Jego autorstwa oraz organizowane konkursy recytatorskie i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Swoimi wierszami w czasie wojny wspierał duchowo swoich kolegów partyzantów, a jego mądrość życiowa i pogoda ducha pomagała im przetrwać nawet bardzo ciężkie chwile.

Powojenna twórczość ukazuje nam Michała Basę jako piewcę pięknej ziemi rodzinnej, którą kochał, o którą walczył i otaczał czcią. Jest najbardziej popularnym poetą w naszej społeczności piszącym gwarą. Po jego śmierci ukazał się tomik poezji „Tobie Ziemio”. Jego twórczość niejednokrotnie prezentowana była na konkursach poetyckich organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną i  Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, a także Szkołę Podstawową w Radkowicach oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie.
W swoim testamencie pisał: „Chciałbym wokoło mojej trumny widzieć dużo ludzi, przyjaciół na pogrzebie…” i jego wola została wypełniona, bo na wieczny spoczynek, na cmentarz odprowadziła go olbrzymia rzesza ludzi. Mimo deszczowej pogody szli ci wszyscy, którzy go znali i kochali.

Niezmiernie skromny ale bardzo pogodny, cieszył się wysokim autorytetem i szacunkiem wśród dzieci, młodzieży i starszego społeczeństwa, dlatego też Michał Basa w pełni zasługuje na upamiętnienie i naśladowanie w pracy społecznej w naszym środowisku.

Opracowała: Teresa Sobczak

Fotogaleria (GBP Pawłów):

Przetłumacz stronę

Wyszukaj w serwisie

Harmonogram odbioru odpadów

Pobierz harmonogram na 2020 rok

Śledź nas na Facebooku!

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Polecane

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w PawłowieElektroniczna Skrzynka Podawcza - Pismo ogólne
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w StarachowicachKomenda Powiatowa Policji w Starachowicach
e-świętokrzyskie System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Pawłów
Dziennik UstawMonitor Polski
e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JSTKącik Przedsiębiorcy

Ostatnie komentarze

Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...

Szanowny Panie Wójcie , dwa pytania związane z gospodarką wodną w naszej gminie : 1)...

Witam serdecznie. Umowa na budowę sali gimnastycznej w Jadownikach już została podpisana. Zadanie w ramach...

Logowanie