Bożonarodzeniowy spektakl „Nie bój się, wierz tylko!”
W dniu 20 grudnia gimnazjaliści z Chybic przedstawili spektakl, wpisujący się w radosny czas Adwentu oraz nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Czas ten skłania do refleksji na temat roli, jaką miał spełnić narodzony wśród ludzi Boży Syn – został zesłany jako pomoc dla człowieka pogrążonego w ziemskim chaosie spowodowanym przez grzech. Jezus miał ten chaos uporządkować, wskazując człowiekowi wzór postępowania w codziennym życiu. Bożonarodzeniowy spektakl wyeksponował tolerancję – jako jeden z najważniejszych przekazów nauki Jezusa, zrodzonego wśród ludzi i dla ludzi. Całe Jego późniejsze nauczanie było wielką lekcją tolerancji – takim słowem bowiem można określić miłość do bliźniego. Bożonarodzeniowa uroczystość, przygotowana przez uczniów z Chybic, oparta na biblijnym zapisie o narodzinach Jezusa, również niosła przesłanie miłości bliźniego. Odwoływała się do starotestamentowych zapowiedzi zesłania na ziemię Syna Bożego, ukazując jednocześnie realizację tych proroctw w rzeczywistości utrwalonej przez czterech ewangelistów. Zgodnie z ich słowami, Jezus narodził się w ubóstwie betlejemskiej stajenki. To miejsce narodzin Bożego Syna było celowym wyborem, nie przypadkiem. Wybór ten jest również lekcją tolerancji w stosunku do odtrącanych, poniżanych, zapomnianych z powodu ich biedy i niższej pozycji społecznej.
Bożonarodzeniowy spektakl podkreślił, że nie sfera materialna jest w życiu najważniejsza. Codzienna pogoń za dobrami może stać się przyczyną osamotnienia człowieka, jego izolacji od otoczenia i niezwykłego zubożenia duchowego.
Jako przykład niewłaściwego stosunku człowieka wobec wartości materialnych, gimnazjaliści wskazali postawę bohatera słynnej „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Opowieść o Ebenezerze Scrooge’u połączyli z biblijną Dobrą Nowiną o narodzinach Jezusa, aby zilustrować, w jaki sposób ogromna siła tej nowiny potrafi zmieniać ludzkie serca – z lodowato obojętnych – w gorąco altruistyczne.
Spektakl podkreślił, że Boże Narodzenie może stać się okazją do zadumy nad naszą duchowością oraz nad naszym stosunkiem wobec osób, wśród których żyjemy.
Wigilijna opowieść, przedstawiona przez uczniów z Chybic, ukazała dwóch głównych bohaterów: Jezusa, który narodził się ponad dwa tysiące lat temu w Betlejem i Scrooge’a, który święta upamiętniające narodziny Jezusa nazywał „bzdurą” – aż do czasu, kiedy siła oddziaływania Dobrej Nowiny nie złamała jego materialistycznego postrzegania świata.
Oglądający bożonarodzeniowy spektakl śledzili przemianę człowieka, która dokonała się w klimacie pogardzanych przez niego Świąt Bożego Narodzenia- ten zatwardziały materialista dostrzegł duchowy drogowskaz i podążył za nim, całkowicie odmieniając swe życie. Wielka siła Dobrej Nowiny skruszyła lód jego serca, wydobywając z niego płomień dobra. Rozświetlił nim swą- kamienną dotychczas- twarz i nowymi, jasnymi oczyma spojrzał na życie.
Opowieść o niewiarygodnej, a jednak możliwej przemianie człowieka, została przez twórców spektaklu potraktowana jako jeszcze jedna ilustracja słów z Ewangelii świętego Marka: „Nie bój się, wierz tylko!” (Mk 5,36). Słowa te stały się więc motywem przewodnim bożonarodzeniowej uroczystości.
Spektakl przybliżył wspaniały czas radosnych Świąt Bożego Narodzenia i pozwolił wszystkim uczestnikom cieszyć się świadomością stanowienia szkolnej rodziny, mającej duże wsparcie społeczności lokalnej.
Przybyła na uroczystość pani Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu – mgr Róża Koszarska- Duda skierowała miłe, pełne życzliwości słowa do całej społeczności szkolnej. Radny – pan Karol Zuba złożył wszystkim zebranym serdeczne życzenia świąteczne. Dyrektor Zespołu Szkół w Chybicach – pan Dariusz Linek podkreślił piękno zwyczajów i obyczajów, składających się na polską tradycję Świąt Bożego Narodzenia.
Podniosły nastrój uroczystości podkreślały piosenki i pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu szkolnego chóru pod dyrekcją pana Jacka Śliwy.
Spektakl bożonarodzeniowy przygotowały panie: Dorota Maciąg i Dorota Sieniek. Scenografię i dekorację opracowała i wykonała pani Małgorzata Śliwczyńska.\
Dużym zaangażowaniem wykazali się Rodzice występujących uczniów – przygotowali stroje właściwie oddające tło wydarzeń ukazanych w spektaklu.
Na ogromną pochwałę zasługuje postawa młodych aktorów, którzy bardzo poważnie potraktowali powierzone im role, perfekcyjnie wyrażając emocje odgrywanych postaci.
Opracowała: Dorota Maciąg
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...