Pierwsza sesja nowej Rady. Radni i Wójt zaprzysiężeni.

1 grudnia br. w świetlicy środowiskowej w Pawłowie odbyła się pierwsza sesja Rady Gminy w Pawłowie w kadencji 2014-2018.
Sesję rozpoczął Radny-Senior Ryszard Grudziecki. Alicja Grudziecka – Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej w Pawłowie wręczyła radnym oraz Wójtowi zaświadczenia o wyborze, a następnie Radni i Wójt złożyli ślubowania. Realizując ustalony przez Komisarza Wyborczego w Kielcach I program Radni wybrali Przewodniczącego Rady Gminy oraz jego zastępców. W kadencji 2014-2018 Przewodniczącym Rady wybrany został Henryk Więcław, a pomagać mu będą jego zastępcy w osobach: Karola Zuby oraz Zdzisława Zapały. Radni ustalili również wynagrodzenie dla nowo wybranego Wójta.
Nowo wybrany Wójt wygłosił również krótkie oświadczenie.

Panie przewodniczący, wysoka rado, panie i panowie sołtysi, wszyscy zebrani.
Przede wszystkim chcę podziękować mieszkańcom Gminy Pawłów za okazane mi poparcie.
Chcę podziękować tym, którzy głosowali w wyborach na mnie a także wszystkim, którzy co prawda oddali swój głos na innych kandydatów ale w ogóle wzięli udział w glosowaniu. Udział w wyborach jest wyrazem obywatelskiej postawy, i wszyscy niezależnie od naszych przekonań politycznych powinniśmy brać w nich udział. W naszej gminie wybory zostały rozstrzygnięte już w pierwszej turze. Wynik który uzyskałem w głosowaniu w dniu 16 listopada w wysokości ponad 52,6 % jest najlepszym wynikiem w całym powiecie starachowickim.
Chcę obiecać wszystkim mieszkańcom naszej gminy że zgodnie z rotą złożonego ślubowania wszelkie moje działania będą prowadzone tylko i wyłącznie dla dobra publicznego i pomyślności obywateli.
Oświadczam, że nadal będzie prowadzona polityka proinwestycyjna mająca na celu zwiększenie dostępności infrastruktury technicznej. Będę podejmował działania zmierzające do realizacji wspólnie z powiatem starachowickim dróg powiatowych w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych a także w ramach innych dostępnych programów.
Będę podejmował szczególne wysiłki by w ramach nowego okresu budżetowania środków z Unii Europejskiej samorząd gminy Pawłów uzyskiwał pomoc finansową na prowadzone inwestycje. Nasza gmina była w poprzednich latach liderem w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Wszyscy jednak powinniśmy mieć świadomość że pomoc unijna w perspektywie lat 2014-2020 będzie zupełnie inaczej adresowana, a jej pozyskanie będzie znacznie trudniejsze. Uważam jednak, że gmina Pawłów dysponując odpowiednim potencjałem kadrowym i doświadczeniem w realizacji inwestycji będzie w stanie podołać tym zadaniom. Za inwestycje szczególnie ważne dla naszej wspólnoty uważam:
1. Budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków w aglomeracji Pawłów oraz w południowej części gminy.
2. Współpraca z powiatem starachowickim przy realizacji inwestycji drogowych
3. Dalsza rozbudowa sieci dróg gminnych także przy udziale narodowego funduszu przebudowy dróg lokalnych
4. Budowa chodników przy głównych ciągach komunikacyjnych zarówno przy drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
5. Modernizacja i remonty obiektów szkolnych.
6. Podjęcie działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci poprzez budowę szkolnych parkingów, miejsc manewrowych itp.
7. Dokończenie budowy wodociągów grupowych w całej gminie.
8. Modernizacja ujęć wody i wodociągów tranzytowych, które ograniczą skutki awarii sieci na terenie gminy
9. Pozostałe inwestycje zwiększające komfort życia mieszkańców.
Szczególna uwaga samorządu gminy powinna być zwrócona na działania tworzące trwałe miejsca pracy. Przeciwdziałanie bezrobociu powinno być priorytetem działania nowych władz samorządu. Przeciwdziałanie bezrobociu w sposób strukturalny, czyli tworzenie miejsc pracy o charakterze stałym a nie sezonowym. Działanie takie może być prowadzone poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków do inwestowania na naszym terenie. Mitem jest że samorząd sam w ramach własnych struktur może utworzyć miejsca pracy. Urząd gminy i gminne jednostki nie mają możliwości przyjąć do pracy wszystkich bezrobotnych. Prowadzenie prac interwencyjnych czy innych form zatrudnienia czasowego jest tylko półśrodkiem i nie rozwiązuje całościowo problemu. Działania samorządu, wspierane środkami z urzędu pracy i funduszy unijnych powinny być kierowane na takie formy przeciwdziałania bezrobociu, które będą dawać zatrudnienie w kolejnych miesiącach i latach już bez udziału środków publicznych.
W trakcie sprawowania funkcji wójta będę dążył do wzmocnienia w naszej gminie społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa, gdzie obywatele aktywnie uczestniczą w procesie zarządzania i podejmowania decyzji. Będę inicjował działania w celu zwiększenia udziału sołtysów i rad sołeckich w procesie zarządzania gminą. Mogę obiecać, że żadna ważna decyzja nie zostanie podjęta arbitralnie bez szerokich uzgodnień z radnymi i mieszkańcami poszczególnych wsi.
Podsumowując obecne wybory należy uznać je za wybory niespodzianek. Liczba kandydatów na radnych była aż o prawie 50 % wyższa niż w wyborach w 2010r. Spośród radnych poprzedniej kadencji tylko sześciu ponownie uzyskało mandat. Wybranym radnym zarówno tym startującym do wyborów z mojego komitetu jaki i ze wszystkich innych komitetów składam serdeczne gratulacje. Mam nadzieję, że niezależnie od własnych przekonać politycznych wszyscy w naszych działaniach będziemy się kierowali dobrem naszej lokalnej wspólnoty. Jestem przekonany, że znajdę płaszczyznę porozumienia z każdym z obecnych radnych niezależnie do jego stażu pracy w radzie.
Kampania wyborcza to okres, który rządzi się swoimi prawami. Okres ogromnych emocji i oczekiwań. Trwa co prawda tylko kilka tygodni ale jej styl prowadzenia i słowa wypowiedziane w jej trakcie mogą wpłynąć na relacje miedzy ludźmi na długie lata. Wszyscy mieszkamy na terenie gminy Pawłów. Po każdych wyborach niezależnie od ich wyniku nadal będziemy tu mieszkać i będziemy musieli ze sobą współpracować. Każda kampania się kiedyś kończy. Zawsze twierdziłem, że kampania powinna być prowadzona w ten sposób by po jej zakończeniu kandydaci bez żadnych złych emocji, niezależnie od wyników głosowania mogli sobie podać ręce i pogratulować. Musimy o tym wszyscy pamiętać.
Jeszcze raz dziękuję wyborcom za okazane poparcie i składam gratulacje wszystkim wybranym radnym.
Wójt Gminy Pawłów

Rada Gminy w Pawłowie

Radny sołectw: Rzepin Pierwszy, Radkowice

Radny sołectw: Ambrożów, Chybice, Wawrzeńczyce

Radny sołectw: Kałków, Godów, Szeligi

Radna sołectw: Jadowniki, Jawór

Radny sołectw: Łomno, Krajków

Radna sołectw: Nowy Bostów, Stary Bostów, Nieczulice

Radny sołectw: Pokrzywnica, Trzeszków, Wieloborowice

Sołectwo: Pawłów

Radny sołectw: Brzezie, Modrzewie, Świętomarz

Radny sołectw: Tarczek Górny, Tarczek Dolny, Grabków

Radny sołectw: Bronkowice, Radkowice Kolonia, Świślina

Radny sołectwa: Rzepin Drugi

Radny sołectw: Dąbrowa, Bukówka, Zbrza

Radny sołectw: Rzepin Kolonia, Warszówek

Radny sołectw: Szerzawy, Rzepinek
Fotogaleria (Piotr Maj, Jarosław Zapała):
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...