Udział ZS Chybice w Projekcie Wspierania Młodych Talentów
Zespół Szkół w Chybicach został zakwalifikowany do udziału w projekcie systemowym Świętokrzyski System Wspierania Talentów – Fascynujący Świat Nauki realizowanym w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt ten jest przygotowywany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.
Przedstawicielem szkoły w tym przedsięwzięciu jest nauczycielka języka polskiego – Dorota Sieniek, która od lat sukcesywnie realizuje program pracy z uczniem zdolnym, osiągając w tej dziedzinie znaczące sukcesy.
Celem projektu jest:
- Rozwijanie kompetencji naukowych uczniów w zakresie formułowania pytań i wyciągania wniosków.
- Rozwijanie u uczniów umiejętności rozpoznawania swoich mocnych stron oraz organizowania własnego procesu uczenia się, zarówno indywidualnie jaki w grupie.
- Wzrost umiejętności uczniów w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii informatycznych do pozyskiwania, tworzenia, prezentowania i wymiany informacji.
- Wzrost kompetencji nauczycieli w zakresie podejmowania i organizowania współpracy z instytucjami działającymi na rzecz edukacji, ukierunkowanej na wsparcie uczniów zdolnych.
Zadania projektowe:
Działania podejmowane w projekcie są ukierunkowane na kompleksowe wspieranie uczniów zdolnych województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych szkół podstawowych i gimnazjalnych w zakresie rozwijania ich zainteresowań i pasji przy współpracy nauczycieli, pracowników naukowych oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz edukacji.
Przygotowanie platformy e-learningowej i opracowanie zasobów dydaktycznych umożliwiających realizację edukacyjnych projektów badawczych.
W ramach projektu powstanie platforma e-learningowa stanowiąca cyfrową przestrzeń współpracy uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz nauczycielami konsultantami Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Platforma ta zostanie wykorzystana podczas realizacji dodatkowych zajęć dla uczniów prowadzonych metodą projektu badawczego oraz w trakcie zajęć blended learningowych dla nauczycieli.
W ramach zadania zostanie opracowanych 16 projektów badawczych. Projekty te ukierunkowane będą na rozwój kompetencji kluczowych głównie w zakresie myślenia naukowego, badawczego i wykorzystania ICT w uczeniu się. Materiały zostaną opracowane we współpracy nauczycieli praktyków i pracowników naukowych. Wszystkie wypracowane materiały i narzędzia będą wzbogacały ofertę edukacyjną świętokrzyskich szkół i posłużą nauczycielom w realizacji programu rozwojowego swojej szkoły.
Zajęcia proponowane w ramach realizacji projektów badawczych przygotowane zostaną w oparciu o najnowszą wiedzę z zakresu neurodydaktyki z użyciem metod aktywizujących oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych.
W ramach projektu przewiduje się organizację 16 sieci współpracy i samodoskonalenia dla nauczycieli – opiekunów uczniów uzdolnionych. Tematyka wspomnianego wsparcia będzie dotyczyła realizacji edukacyjnych projektów badawczych i efektywnego wykorzystania platformy e-learningowej w pracy dydaktycznej z uczniami uzdolnionymi.
Zaplanowane w projekcie działania są spójne i najbardziej optymalne, wprowadzą nową jakość w pracy z uczniem zdolnym. Stosowanie innowacyjnych sposobów nauczania, które bazują na najnowszych osiągnięciach współczesnej dydaktyki przyczynią się do efektywności procesu kształcenia.
Wypracowane podczas projektu materiały służyć będą nauczycielom w podnoszeniu jakości pracy szkoły, a zrealizowane projekty badawcze pozwolą szkołom nawiązać stałą współpracę ze środowiskiem akademickim i instytucjami kultury w naszym regionie w obszarze pracy z uczniem zdolnym. (Informacje szczegółowe dotyczące projektu pochodzą ze strony ŚCDN).
Opracowała: Dorota Sieniek
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...