„Z kulturą za pan brat” – innowacja pedagogiczna
Należy uświadamiać młodym ludziom jak ważna jest kultura języka i jak pięknym językiem jest język polski. Stąd też pojawił się pomysł opracowania w naszej szkole innowacji pedagogicznej pt. „ Z kulturą za pan brat”, promującej poprawność języka ojczystego wśród uczniów klas VI-VIII. Celem innowacji było podniesienia poziomu kultury języka w naszym środowisku. Pragniemy, aby nasi uczniowie wypowiadali się starannie i poprawnie.
Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej stawiały poprawność wypowiedzi ustnej jak i pisemnej na pierwszym miejscu. Poruszona została również kwestia czytelnictwa, ponieważ dzięki literaturze pięknej, uczniowie wzbogacili swoje słownictwo i utrwalili poprawne wzorce językowe.
Dlatego też podczas zajęć uczniowie czytali fragmenty tekstów literackich, ćwiczyli odmianę trudnych wyrazów, utrwalali pisownię nietypowych wyrazów tj. poszerzali znajomość związków frazeologicznych i przysłów polskich. Ponadto uczestniczyli w różnych zabawach językowych, grach, spotkaniach z aktorami i językoznawcami (wykłady online).
Rozwijanie wrażliwości na kulturę języka i promocja czytelnictwa przybierało różne formy, ponieważ w ramach innowacji organizowane były różne konkursy: ortograficzne, krasomówcze, potyczki językowe, ale też pięknego czytania. Założeniem innowacji było także propagowanie kultury słowa wśród rodziców oraz współpraca z instytucjami kulturalno- oświatowymi: Starachowicki Park Kultury, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Internetowy Teatr Telewizji Polskiej, biblioteka, a także spotkania z ciekawymi ludźmi (autorami książek).
Opracowanie: Edyta Truchlewska, Aneta Zapała
Witam, Z kim mogę sie kontaktować gdybym wraz ze znajomymi chciał wynająć na godziny hale...