Pytanie do Wójta to miejsce na naszej stronie internetowej, w którym każdy mieszkaniec może zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź od Wójta Gminy Pawłów Marka Wojtasa.
Pytania można zadawać za pomocą systemu komentarzy.
ZASADY!
- Na pytania staramy się udzielać odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
- Maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź to 14 dni.
- Pytania są moderowane – treści wulgarne, nieodpowiednie itp. nie będą publikowane.
- Zadane pytanie jak i odpowiedź będą upublicznione dlatego jeżeli nadawca nie życzy sobie odpowiedzi w formie publicznej (na niniejszej podstronie) prosimy o skorzystania z innej formy kontaktu np. e-mail.
Zapraszamy do zadawania pytań!
Witam chciałbym sie dowiedziec czy jest chociaz w planach przebudowa drogi w miejscowosci Łomno-Parcele droga jest w stanie krytycznym,była budowana z 15 lat temu jak sie niemyle i od tego czasu łatane sa tylko dziury.. dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
Dzień Dobry.
Proszę o podanie, o który odcinek drogi chodzi. Droga z Łomna w kierunku Brzezia jest drogą powiatowa. W sprawach związanych w utrzymaniem czy remontem tej drogi należy występować do Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach. O remont tego odcinka drogi oraz wykonania odwodnienia gmina wielokrotnie występowała do powiatu.
W zarządzie gminy Pawłów pozostają natomiast boczne odcinki dróg odchodzące od drogi powiatowej Łomno –Brzezie.
Bardzo proszę o sprecyzowanie, o który odcinek drogi chodzi.
Serdecznie pozdrawiam
witam. Panie wójcie mam pytanie, czy jest jakas szansa aby w kalkowie na miejscu zburzonego osrodka zdrowia i biblioteki w kalkowie powstal plac zabaw dla dzieci?duzo osob dyskutuje na ten temat,czy jest taka mozliwosc aby to sie spelnilo?
Dzień Dobry.
Plac zabaw w Kałkowie jest bardzo dobrym pomysłem. W poprzednim roku staraliśmy się o sfinansowanie placu zabaw w ramach programu „Podwórko Nivea”. Program był realizowany w 2015r. i przewidywał budowę 100 placów zabaw przez firmę Nivea w całym kraju. Aby zakwalifikować się do budowy placu należało wygrać głosowanie internetowe. Niestety nasza inicjatywa nie zdobyła odpowiedniej liczby głosów. W najbliższej okolicy plac zabaw Nivea został zamontowany w Starachowicach na terenie po byłym targowisku „Manhattan”. Gdyby w tym roku podobny konkurs był organizowany to gmina Pawłów na pewno do niego przystąpi. Jeżeli natomiast konkurs nie byłby organizowany lub gdyby gmina ponownie się nie zakwalifikowała to będziemy myśleli o wykonaniu placu zabaw bezpośrednio z naszych środków.
Mam nadzieję, że uda się znaleźć jakiś dobry program w ramach którego można byłoby zrealizować to zadanie przy pomocy środków z Unii Europejskiej.
Pozdrawiam Serdecznie.
Dzień dobry!
Panie Wójcie mam pytanie następującej kwestii: jestem mieszkańcem gminy gdzie przebiega kanalizacja sanitarna, co pewien czas z kanalizacji do budynku mieszkalnego dostaje się odór. Sytuacja powtarza się kilka razy czasem więcej w ciągu miesiąca. Jest on tak silny że przez kilka godzin należy wietrzyć mieszkanie. Zgodnie z zaleceniami Kierownika Gminnego Zakładu Usługowo Inwestycyjnego w Brzeziu po ścianie domu została wyprowadzona rura wystająca ponad szczyt dachu która miała być rozwiązaniem tej sytuacji. Jednak tak nie jest. Mam więc pytanie jakie można poczynić kroki do rozwiązania tej sytuacji. Nie jesteśmy jedną rodziną która ma ten problem. Do kogo należy się udać aby rozwiązać problem przedostającego się odoru do domu? Jest on bardzo uciążliwy. W domu są małe dzieci. Obawiam się że dostające się śmierdzące gazy z kanalizacji mogą wywołać u dzieci choroby, tym bardziej że są alergikami. Naprawdę bardzo ciężko jest żyć nam w takich warunkach. Problem jak wyżej napisałam był już zgłaszany do GZUI ale poza wyprowadzeniem rury która nic nie zmieniała nikt nie był w stanie pomóc.Już nie zaznaczając że kanalizacja miała być uniedogodnieniem dla mieszkańców a nie jak do tej pory uciążliwością.
Dzień dobry.
W większości przypadków odory występujące po wykonaniu kanalizacji mają związek z brakiem odpowietrzenia instalacji wewnętrznej, a nie z samą kanalizacją. Po wykonaniu odpowietrzników sytuacja powinna się poprawić. Jeżeli mimo to nie ma poprawy to przyczyna musi być inna. Bardzo trudno jest mi się ustosunkować do przedstawionego problemu bez dokładniejszej analizy stanu faktycznego.
Bardzo Pana proszę o osobisty kontakt w Urzędzie Gminy. Wspólnie przeanalizujemy sytuację i postaram się pomóc.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam.
Panie Wójcie zainteresowało mnie zagospodarowanie terenu wokół zalewu wióry. W mediach wypowiada się Pan że dookoła zalewu ma powstać ścieżka rowerowa z kostki brukowej dla rowerzystów. Proszę mi powiedzieć jaka jest szansa aby ta nawierzchnia była równiejsza. Mam tu na myśli asfalt lub nawierzchnię utwardzoną na tyle aby mogły się poruszać po niej osoby na rolkach i hulajnogach. Piszę o tym ponieważ jest duże grono zwolenników spędzania aktywnie czasu w taki właśnie sposób.
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Ścieżka edukacyjna na terenie naszej gminy będzie zgłoszona do realizacji w ramach programu „Ochrona obszarów NATURA 2000 na terenie województwa świętokrzyskiego poprzez ukierunkowanie ruchu turystycznego przyjaznego przyrodzie”. Wniosek dopiero będzie składany. Na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze pewności, że inwestycja będzie realizowana. Wniosek będzie składany do programu Infrastruktura i Środowisko przez Urząd Marszałkowski w Kielcach. Urząd Marszałkowski będzie też jednostką koordynującą. Partnerami projektu w województwie będzie 17 Nadleśnictw i ponad 70 samorządów terytorialnych różnych szczebli (głównie gmin, ale także powiatów).
Musimy jednak pamiętać, że projekt jest ukierunkowany na ochronę obszarów Natura 2000. Jest to projekt z zakresu ochrony środowiska a nie poprawy komunikacji. To bardzo ważne.
Na spotkaniach dotyczących wdrażania projektu organizowanych przez Urząd Marszałkowski zwracano uwagę, że roboty budowlane powinny jak najmniej ingerować w środowisko naturalne. Urząd Marszałkowski organizował pokazy proponowanych rozwiązań technicznych i architektonicznych. W trakcie pokazów preferowano nawierzchnię z tłucznia kamiennego w specjalnych plastikowych osłonach. Z tego co wiem na terenie nadleśnictw ścieżki będą prowadzone albo istniejącymi drogami gruntowymi albo takimi właśnie trasami z kruszywa kamiennego.
Ja osobiście uważam, że to jest złe rozwiązanie. Nawierzchnia powinna być przyjazna osobom, które korzystają ze ścieżki. Nawierzchnia tłuczniowa może powodować urazy i generalnie będzie mało wygodna dla użytkowników. Dlatego gmina Pawłów będzie się starała by nawierzchnia na ścieżce „Wokół zbiornika Wióry” miała charakter stały. Najlepszy z punktu widzenia użytkownika byłby gładki asfalt. Wtedy ze ścieżki oprócz rowerzystów mogliby korzystać rolkarze, a także osoby na hulajnogach.
Rozwiązanie takie ma jednak także złe strony. Cała trasa ścieżki będzie przebiegać w bezpośrednim sąsiedztwie zalewu Wióry. Teren sąsiedztwa zalewu jest terenem zagrożonym tzw. abrazją czyli wystąpieniem usuwisk. Jest to zagrożenie całkiem realne biorąc pod uwagę to co stało się z drogą powiatową w kierunku zapory. Gmina dysponuje nawet specjalną mapą osuwisk opracowaną na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Niestety, w trakcie eksploatacji ścieżki musimy się liczyć z wystąpieniem zjawisk abrazyjnych i uszkodzeń nawierzchni. Przy wystąpieniu osuwiska na ścieżce asfaltowej jest ona na tym odcinku całkowicie zniszczona. Przy zastosowaniu innych rozwiązań np. kostki brukowej niefazowanej odcinek uszkodzony trzeba po prostu ponownie zagęścić i ułożyć kostkę od nowa. Dlatego, po długotrwałych konsultacjach i po zasięgnięciu opinii osób intensywnie uprawiających turystykę rowerową Gmina Pawłów będzie starała się by ścieżka „Wokół zbiornika Wióry” miła nawierzchnie z kostki brukowej tzw. niefazowanej. Jest to kostka przyjazna dla rowerzystów, której brzegi nie są ścinane jak w normalnej kostce brukowej. Myślę, że po tej nawierzchni da się także jeździć na rolkach chociaż pewnie mniej wygodnie niż na asfalcie.
Musimy także pamiętać, że program z którego będzie finansowana ścieżka jest ukierunkowany na ochronę środowiska, a nie na rozwój komunikacji. Całe trasa będzie przebiegać przez obszar Natura 2000. Całe przedsięwzięcie będzie musiało uzyskać pozytywną opinię ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Jest mało prawdopodobne by RDOŚ zgodził się na poprowadzenie trasy z nawierzchnią bitumiczną na terenach zupełnie dziewiczych, gdzie dotychczas nie było żadnych elementów infrastruktury. A bez zgody RDOŚ inwestycja nie ma szans na realizację.
Dlatego uważam, że koncepcja z kostką brukową gładką, niefazowaną będzie najlepszym rozwiązaniem.
Serdecznie pozdrawiam.
Dziękuję za odpowiedź.
Myślę że kostka brukowa niefazowana byłby fajnym rozwiązaniem.
Trzymam mocno kciuki aby ten projekt wypalił.
Pozdrawiam
Witam chciałbym sie dowiedziec czy jest chociaz w planach przebudowa drogi w miejscowosci Łomno-Parcele droga jest w stanie krytycznym,była budowana z 15 lat temu jak sie niemyle i od tego czasu łatane sa tylko dziury.. dzikeuje za odpowiedz i pozdrawiam
I JUZ OSTATNIA SPRAWA. CZY W GMINA PRZYSTĘPUJE DO DZIAŁANIA TZW „BUDŻETÓW OBYWATELSKICH”? JAK SKŁADAC WNIOSKI I KTO TO MOŻE ROBIĆ? JAKIE DZIAŁANIA SĄ REALIZOWANE Z TAKICH PROJEKTOW?
Dzień dobry.
Do tej pory gmina nie realizowała zadań w formule budżetów obywatelskich. Nie znaczy to jednak że mieszkańcy nie mają wpływu na planowanie inwestycji. W naszej gminie od kilku lat przyjęto zasadę, że udział mieszkańców w planowaniu wydatków jest bardzo duży.
Budżet jako plan finansowy jest przedstawiany Radzie Gminy do 15 listopada każdego roku. Natomiast do 15 października Sołtysi i Rady Sołeckie przedstawiają propozycje zadań do realizacji. Propozycje te są potem analizowane i w miarę możliwości finansowych umieszczane są w budżecie lub przesuwane do realizacji na kolejne lata.
Projekt budżetu na rok 2016 jest już przygotowany i zostanie przedstawiony do uchwalenia na sesji 29 grudnia 2015r. Jeżeli natomiast ma Pani jakieś propozycje do budżetu na 2017r. lub kolejny, to bardzo proszę by sołtys z Pani miejscowości złożył w tej sprawie wniosek w odpowiednim terminie. Jeżeli chce Pani osobiści teki wniosek złożyć ta taka możliwość również istnienie.
Pozdrawiam serdecznie.
WITAM PONOWNIE, KOLEJNE MOJE PYTANIE- CZY GMINA DYSPONUJE POMIESZCZENIAMI GDZIE MOŻNA BY ORGANIZOWAĆ ZAJĘCIA „TERAPI ZAJĘCIOWEJ”. OCZYWIŚCIE NIE MAM TU NA MYŚLI CALODZIENNEGO OŚRODKA ALE ZAJĘCIA ORGANIZOWANE CHOĆBY RAZ W TYGODNIU CZY NAWET RAZ NA DWA TYGODNIE. WYCHOWUJĘ CÓRKĘ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIA UMYSŁOWĄ I (CHYBA) PODOBNIE JAK WIELU RODZICOM TAKICH POCIECH DOSKWIERA NAM FAKT IŻ W GMINIE NIE MA TAKICH ZAJĘĆ, OŚRODEK W KAŁKOWIE PROWADZI ZAJĘCIA DLA STARSZEJ MŁODZIEŻY Z UPOSLEDZENIEM CO NAJMNIEJ UMIARKOWANYM A DZIECI MŁODSZE JAK I TE STARSZE Z UPOŚLEDZENIEM LEKKIM NIE MAJĄ MOŻLIWOŚCI SKORZYSTANIA Z TAKICH ZAJĘĆ, PROSZĘ O PRZEMYŚLENIE TEJ SPRAWY. NIE JEST ONA PRIORYTETEM I POSŁUŻYŁABY NIEWIELU MIESZKAŃCOM ALE MYŚLĘ ŻE WATRO ZATROSZCZYC SIĘ TAKŻE O TYCH NAJMNIEJSZYCH NIEPORADNYCH MIESZKAŃCÓW. DO GŁOWY PRZYCHODZI MI LOKALIZACJA TAKICH ZAJĘĆ W SZKOLE W POKRZYWNICY ALE NIE WIEM CZY BUDYNEK NADAL JEST WOLNY. A TAKIE ZAJĘCIA POSŁUŻYŁY BY TAKŻE NAM RODZICOM NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI DOSTRZEC ZE NIE JESTEŚMY OSAMOTNIENI W WALCE Z WYLKUCZANIEM NASZYCH DZIECI Z ŻYCIA SPOŁECZNO-KULTUROWEGO. MYŚLĘ ŻE PAN WÓJT MA TAK SZEROKIE POLE DZIAŁANIA ŻE UDA MU SIĘ TAK „DOGADAĆ” Z WYCHOWAWCAMI Z TAKICH OŚRODKÓW IŻ ZECHCĄ NASZA GMINĘ ODWIEDZAĆ OD CZASU DO CZASU. Z GÓRY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDŻ.
ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW NASZEJ GMINIE.
Witam serdecznie.
Na terenie naszej gminy jest wiele obiektów w których można zorganizować zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci. Mam tu na myśli głownie obiekty szkół w salami gimnastycznymi. Na terenie gminy Pawłów jest 8 sali gimnastycznych oraz kilka pomieszczeń w mniejszych szkołach w których odbywają się zajęcia gimnastyczne.
Na naszym terenie funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kałkowie, ale faktycznie skierowane są do starszych osób. W Starachowicach działa Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, ale zajęcia w tym ośrodku także są adresowane dla starszych dzieci. Obie te jednostki podlegają pod Zarząd Powiatu Starachowickiego.
Nie słyszałem o innych podmiotach, które by w tej części województwa prowadziły zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci.
Co do budynku po byłej szkole w Pokrzywnicy, to w budynku tym nie było żadnej sali gimnastycznej. Zajęcia sportowe odbywały się w pomieszczeniach, w suterenach, stosunkowo małych i niskich. Budynek szkoły w Pokrzywnicy jest od kilku lat nieużytkowany i dostosowanie go do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych pociągałoby za sobą pewne koszty.
Na pewno lepszym rozwiązaniem byłaby organizacja zajęć w którymś z funkcjonujących budynków szkolnych dysponujących odpowiednim zapleczem i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Gdyby ktokolwiek chciał takie zajęcia zorganizować to ja ze swej strony deklaruję, że pomieszczenia gminne będą na taki cel udostępniane bezpłatnie.
Pozdrawiam.
BARDZO DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDŹ, POSTARAM SIĘ ZORIENTOWAĆ CZY JAKAŚ PRZYCHODNIA BYŁABY CHĘTNA DO ORGANIZACJI ZAJĘĆ REHABILITACJI DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH A KILKA TAKICH Z DZIECKIEM JUŻ ODWIEDZIŁAM, JEDNAK MIAŁAM NA MYŚLI ORGANIZACJE ZAJĘĆ DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE GDZIE DZIECI LEPIĄ Z GLINY, MALUJĄ I ZAJMUJĄ SIĘ INNYMI „PRACAMI RĘCZNYMI” ALE WIERZE ŻE I TAKIE POMIESZCZENIE BĘDZIE MOŻNA UDOSTĘPNIĆ, JESZCZE RAZ DZIĘKUJE ZA CHĘĆ POMOCY.
Witam. Wydaje mi się, że do zajęć z terapii zajęciowej wcale nie jest konieczna sala gimnastyczna – chyba że do zajęć ruchowych przy wykorzystaniu np. muzykoterapii. Wydaje mi się, że wystarczą dwa-trzy przestronne pomieszczenia. Terapia zajęciowa wykorzystuje rozmaite metody pracy, jak. np. arteterapię – czyli terapię przez sztuki plastyczne lub silvoterapię – terapię poprzez kontakt z naturą. Wydaje mi się, że budynek po byłej szkole w Pokrzywnicy w pełni nadawałby się jako obiekt przeznaczony na zajęcia z terapii zajęciowej, gdyż panuje tam spokój, cisza – wprost wspaniałe warunki do pracy terapeutycznej.
WITAM SERDECZNIE. GRATULUJĘ WYRÓZNIENIA TYTUŁEM „LIDERA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI”:) I NIECIERPLIWOŚCIĄ OZEKUJEMY NOWEGO KOMPLEKSU SPORTOWEGO. ALE MAM TEŻ PYTANIE ODNOŚNIE BUDOWNICTWA SOCJALNEGO… W NASZEJ GMINIE NIE MA LOKALI SOCJALNYCH A MYŚLĘ, JESTEM PEWNA,ŻE ZAPOTRZEBOWANIE JEST. CO Z TYM PROBLEMEM ZROBI GMINA? CZY TAKA INWESTYCJA JEST W NASZEJ GMINIE PLANOWANA? CZY MOŻE NIE MAM JEJ NAWET W DALSZEJ PERSPEKTYWIE? A MOŻE GMINA BĘDZIE SIĘ UBIEGAC O JAKIEŚ FUNDUSZE NA TEN CEL? MYŚLĘ ŻE TO DUŻY MINUS ŻE W TAK „OBROTNEJ” GMINIE REALIZUJĄCEJ KAŻDEGO ROKU DUŻE INWESTYCJĘ BRAK JEST LOKALI SŁUŻĄCYCH POTRZEBUJĄCYM MIESZKAŃCOM.
Witam serdecznie.
Bardzo dziękuję za gratulacje.
Odpowiadając na pytanie dotyczące budownictwa socjalnego to chcę zaznaczyć, że do tej pory nie mieliśmy żadnych wniosków dotyczących takiego budownictwa. Pracuję w urzędzie już od ponad 20 lat i ani radni ani sołtysi takiej propozycji nie składali. Nie znaczy to jednak że potrzeby takie nie istnieją wśród mieszkańców.
Gmina Pawłów ma inną charakterystykę niż gminy miejskie. O ile w miastach podstawą zamieszkania dla większości obywateli jest budownictwo wielorodzinne, to nas odwrotnie. Ogromna większość ludzi zamieszkuje w domach stanowiących ich własność lub własność ich rodzin. Wynajmy mieszkań zdarzają się sporadycznie, a budownictwo wielorodzinne sprowadza się do domków w Kałkowie (w większości zresztą wykupionych) i domów nauczyciela przy niektórych szkołach (także wykupionych). W żadnym z opracowanych dotychczas dokumentów strategicznych Gminy takich jak plan rozwoju lokalnego czy program rewitalizacji nikt nie zgłaszał potrzeby istnienia takiego budownictwa.
Co do możliwości uzyskania dofinansowania do budownictwa socjalnego to analizując Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Świętokrzyskiego, a także Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, nie spotkałem się z możliwością uzyskania pomocy finansowej na tego typu przedsięwzięcia. Gminy miejskie raczej realizują te zadania ze środków własnych bez wsparcia zewnętrznego.
Być może jednak potrzeby w zakresie budownictwa socjalnego istnieją wśród mieszkańców, ale do tej pory nie były zgłaszane. Poruszę tę sprawę na najbliższym zebraniu z sołtysami i radnymi.
Pozdrawiam serdecznie.
witam. bardzo się cieszę że Wójt interesuje się sprawami zgłaszanymi przez mieszkańców. Bardzo się cieszę że Wójt poruszy tą sprawę na zebraniu, myślę jednak że radni i sołtysi mogą nie mieć dostatecznej wiedzy co do potrzeb lokali socjalnych, wiele osób ukrywa takie potrzeby ze zrozumiałych powodów, może pracownicy socjalni z GOPS-u mają szerszą wiedze na ten temat a i sami zainteresowani (mieszkańcy) nie bardzo wiedzą że taki temat można zgłosić do dyskusji. pozdrawiam i bardzo dziękuje za odpowiedź.
Idąc śladem okolicznych gmin w ramach promowania Pawłowa czy dobrym pomysłem było by zorganizowanie biegu ulicznego z okazji np. ważnego wydarzenia, rocznicy, osoby. Bieganie jest dyscypliną bardzo popularną, wiele osób biega w naszej gminie …
Dzień dobry.
Pomysł zorganizowania biegu ulicznego jest bardzo dobry. Bardzo się cieszę że mieszkańcy widzą potrzebę organizacji takiego wydarzenia. Bieg uliczny jest świetną formą upamiętnienia szczególnych wydarzeń z naszej historii czy kultury. W przyszłym (2016) roku moglibyśmy zorganizować takie wydarzenie po raz pierwszy. Jeżeli impreza cieszyłaby się zainteresowaniem w kolejnych latach będziemy ją organizować cyklicznie.
Musimy się zastanowić jaka byłaby trasa biegu, i z okazji jakiego wydarzenia mógłby być zorganizowany. Na początek trasa biegu nie mogłaby być zbyt długa, myślę że max 5-8 km. Mamy bardzo wiele atrakcyjnych turystycznie terenów, przez które mogłaby prowadzić trasa biegu. Bardzo proszę wszystkich zainteresowanych o przedstawienie propozycji trasy i propozycji upamiętnianego wydarzenia. Gmina zakupi nagrody dla zwycięzców i upominki dla uczestników biegu.
Za kilka lat, jeżeli budowa ścieżki rowerowej doszłaby do skutku Gmina mogłaby organizować bieg uliczno-terenowy po trasie ścieżki. Wtedy długość trasy biegowej mogłaby wynosić nawet 20km.
Pozdrawiam serdecznie.
Jak Pan Wójt skomentuje, że wg nowo wybranych władz jesteśmy gminą zdegradowaną ekonomicznie?
http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,47262,19116550,pis-wylicza-zdegradowane-ekonomicznie-gminy-trzynascie-swietokrzyskich.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Kielce_Wyborcza
Dzień dobry.
Bardzo trudno mi się odnieść do informacji o rzekomej degradacji ekonomicznej gminy Pawłów ponieważ nie wiem na podstawie jakich danych został wysnuty taki wniosek. Z powołanego artykułu wynika, że jego autorzy posługiwali się danymi za 2012r., ale nie wiadomo czego te dane dotyczyły.
Chcę jednak stwierdzić że w żadnym razie nie czujemy się samorządem zdegradowanym ekonomicznie. Gmina Pawłow przez ostatnie kilkanaście lat podawana była za przykład sukcesu gospodarczego samorządu terytorialnego.
Ogromna część środków budżetowych jest inwestowana w infrastrukturę techniczną. W ciągu ostatnich lat wybudowano wodociągi we wszystkich miejscowościach. Ponad 60% mieszkańców ma dostęp do kanalizacji sanitarnej. Wybudowaliśmy trzy oczyszczalnie ścieków. Obecnie projektujemy kolejną oczyszczalnię i sieci kanalizacyjne dla pozostałych wsi. Zostały odnowione wszystkie budynku szkół a dodatkowo budynki gimnazjów rozbudowano o osobne skrzydła. Odnowiono drogi, wybudowano chodniki. W całej gminie obejmującej 35 sołectw wybudowano ze środków własnych sieć gazociągową (jedyna gmina w województwie która inwestuje własne środki w sieć gazową) . Zakres osiągnięć i inwestycji wykonanych w ostatnich latach jest tak duży, że można by je wymieniać bardzo, bardzo długo. Wszystko to przy utrzymaniu bardzo niskich podatków samorządowych co miało na celu pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości.
O tym czy nasza gmina jest w ruinie czy nie każdy może się bardzo łatwo przekonać. Wystarczy przejechać się przez miejscowości w gminie Pawłów, zobaczyć chodniki, odnowione szkoły i ośrodki zdrowia, piękne domy i zadbane posesje.
Oczywiście zostało bardzo wiele do zrobienia jak w każdym samorządzie w kraju. Wszystkiego od razu nie da się wykonać. Jednak w budżecie na każdy rok są planowane nowe środki na inwestycje gwarantujące dalszy rozwój gminy.
Chce jeszcze zaznaczyć, że jesteśmy chyba jedyną gminą w tej części województwa gdzie sukcesywnie wzrasta liczba ludności. Nie jest to wzrost duży, raptem kilkanaście osób rocznie ale jest. Tymczasem we wszystkich sąsiednich gminach liczba ludności spada. W przypadku Starachowic jest to nawet kilka tysięcy mieszkańców w porównaniu do danych z początku lat 90 tych.
Kolejnym przykładem jest liczba prowadzonych budów. Na każdej ulicy buduje się kilka lub kilkanaście obiektów mieszkalnych. Na ulicy gdzie ja mieszkam (ok 800 m długości) buduje się obecnie 6 nowych budynków mieszkalnych. Tak jest we wszystkich wsiach. Wystarczy przejechać i sprawdzić. Nie chciałbym uprawiać propagandy ale chyba bardziej pasuje do nas określenie „Gmina w budowie”.
Trudno jest odnieść się do twierdzeń o degradacji ekonomicznej naszego samorządu, jeżeli nie wiadomo jakimi danymi posługiwała się osoba tworząca ten raport. Żadne dane ani metodologia badań nie zostały podane. Jeżeli podmiot opracowujący raport nie informuje o danych źródłowych, do których tylko on ma dostęp, to pewnie jest w stanie udowodnić każdą, nawet najbardziej absurdalną tezę.
Chcę jednak zaznaczyć że jeżeli nowe władze państwowe traktują Pawłów jako gminę w ruinie to mam nadzieje, że opracują one program pomocy rządowej dla takich gmin jak nasza. Liczę, że nie skończy się tylko na słowach, a pomoc rządowa będzie miała wymierny charakter. Gmina Pawłów bardzo chętnie taką pomoc przyjmie.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry
Panie wójcie mam następujące pytanie.Jestem mieszkanką naszej gminy.Od czasu poważnego wypadku samochodowego cierpię na dolegliwości wziązane z kręgosłupem i kolanem.Lekarz zalecił intensywną rehabilitację.W związku z tym chciałabym dowiedzieć się kiedy jest planowane otwarcie nowego ośrodka rehabilitacyjnego w Pawłowie ?
Dzień Dobry.
Na pytanie o dokładny termin otwarcia punktu rehabilitacji w gminie Pawłow obecnie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Przede wszystkim chcę zaznaczyć, że punkt rehabilitacji będzie działać w ramach istniejącego systemu opieki zdrowotnej. Punkt rehabilitacji będzie prowadzony przez Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Pawłowie. Taka sama sytuacja występuje w przypadku punktu w Szerzawach, gdzie rehabilitant jest zatrudniony w ramach GZOZ.
Obecnie GZOZ w Pawłowie ma podpisany stosunkowo niski kontrakt na rehabilitację na terenie gminy. Pieniędzy z tego kontraktu wystarcza tylko na prowadzenie jednego ośrodka rehabilitacji w gminie i jest to ośrodek w Szerzawach. We wrześniu biegłego roku na spotkaniu w siedzibie NFZ w Kielcach usłyszałem, że obecne kontrakty na rehabilitację obowiązują do 30 czerwca 2016r. i na kolejne okresy zostanie rozpisany nowy konkurs tak jak było w poprzednich latach. Kwoty na konkursy miały być zwiększone do ok 100.000 zł rocznie. Pozwoliłoby to na prowadzenie dwóch ośrodków rehabilitacji – w Pawłowie i Szerzawach.
Konkurs miał być ogłoszony w kwietniu 2016r. W warunkach konkursu NFZ miał podać jaki będzie wymagany sprzęt i urządzenia do ośrodków rehabilitacji. My w budżecie gminy zabezpieczyliśmy środki na urządzenia, ale z zakupem wstrzymujemy się do ogłoszenia konkursu, by kupione urządzenia odpowiadały wymaganiom NFZ. O tym, że rehabilitacja prawdopodobnie ruszy z początkiem II półrocza 2016r. informowaliśmy mieszkańców gminy na spotkaniach sołeckich.
Obecnie trudno jest powiedzieć czy nowy rząd będzie kontynuował politykę zdrowotną poprzedników, czy będzie chciał wprowadzić jakieś własne rozwiązania. W kampanii wyborczej mówiło się o likwidacji NFZ i powrotu do finansowania służby zdrowia bezpośrednio z budżetu. W tej chwili nie jestem w stanie określić czy NFZ ogłosi konkursy na rehabilitację w terminie który był podawany wcześniej tj. ok kwietnia 2016r. Jeżeli taki konkurs byłby ogłoszony, a kwota konkursu pozwoli na prowadzenie dwóch punktów rehabilitacji to gabinet w Pawłowie powinien ruszyć na początku II półrocza 2016r. Jeżeli natomiast NFZ będzie chciał wprowadzić inne rozwiązania to prawdopodobnie będziemy musieli poczekać trochę dłużej.
Serdecznie pozdrawiam
Drogi panie Wójcie!
Czy ma pan w planach zbudować światła na krzyżówce w Rzepinie?
Witam serdecznie.
Kłopoty z wyjazdem z powodu dużego ruchu na krzyżówce w Rzepinie zgłaszane są przez samorząd gminy już od kilku lat. Z interpelacjami w tej sprawie występował także radny z Rzepina pan Mieczysław Saramak. Problem polega na tym, że żadna z dróg nie pozostaje w administracji gminy Pawłów. Są to drogi wojewódzka i powiatowa. Droga przez Rzepin Drugi i następnie Rzepin Pierwszy jest drogą powiatową administrowaną przez Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach. Droga ze Starachowic w kierunku Bodzentyna jest drogą wojewódzką. Gmina nie ma żadnych kompetencji by prowadzić jakąkolwiek inwestycję w tym zakresie. Organem właściwym jest Zarząd Dróg Wojewódzkich jako zarządca drogi wyższej kategorii.
Nie znaczy to jednak że nie dostrzegamy istniejącego problemu. Gmina od kilku lat występuje do zarządu dróg wojewódzkich o przebudowę skrzyżowania. Pierwsze pisma w tej sprawie składane były do Kielc już w 2010r. Zarząd Dróg Wojewódzkich opóźnia sprawę powołując się na brak odpowiednich środków finansowych. Potrzeba zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu jest oczywista, jednak moim zdaniem powinniśmy dążyć do kompleksowej przebudowy skrzyżowania a nie tylko do montażu sygnalizacji świetlnej. W pismach, które składaliśmy do Zarządcy drogi do Kielc wnioskowaliśmy o wykonanie na skrzyżowaniu małego ronda. Takie rozwiązanie znacznie poprawiłoby płynność ruchu jak i bezpieczeństwo. Przykładem może być rondo za mostem w Pawłowie gdzie od jego wykonania w 2010r. nie doszło do żadnego poważniejszego zdarzenia drogowego. Wcześniej takie zdarzenia, nieraz bardzo poważne występowały tam co kilka miesięcy.
Reasumując – Gmina od kilku lat stara się o zmianę organizacji ruchu na krzyżówce w Rzepinie, jednak moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby małe rondo a nie sygnalizacja świetlna. Ostateczna decyzja o zakresie inwestycji i czasie realizacji będzie należeć do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.